BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Проширење НАТО-а: од безбедности ка конфронтацији

27.06.2014. год.


Врата НАТО-а остају отворена и ни једна трећа земља не може да стави вето на проширење блока. Саверноатлантска алијанса намерава да интензивира своје проширење на Исток. Ово питање ће бити разотрено већ на септембарском самиту НАТО-а у Велсу, изјавио је генерални секретар НАТО-а. Андрес Фог Расмусен је иступио са таквом изјавом на састанку министара иностраних послова алијансе у Бриселу. Он је назвао процес проширења ”историјским успехом, који доприноси безбедности у Европи”.

То што Расмусен назива историјским успехом, други би назвали катастрофом. И започела је она када је после распада СССР баланс снага померен у страну Запада. Западни лидери су обећали Горбачову да се алијанса неће ширити на исток. Ипак НАТО, који је одиграо одређену своју улогу као противтежа могућој ”комунистичкој агресији”, у одсуству Варшавског блока осетио је потпуну некажњеност. Алијанса је почела да прекраја границе у Европи, постепено померајући своје базе ближе руским границама. А успут је уклонио оне који су се томе противили — бомбардовањем (као у Југославији) или подршком државних удара (као у Централној Азији или сада у Украјини). Управо Запад је почео да прекраја систем међунаордних односа, истиче директор Међународног института за политичку експертизу Јевгениј Манченко.

- Радикална промена система међународних односа започела је од тренутка бомбардовања Србије. И била је настављена у Ираку, Либији, Сирији. Ако је неко почео да мења принципе међунаородног права, то уопште није Русија. Шта више, НАТО је наставио проширење на Исток, примио земље Балтика, разматрао питање придруживања Украјине и Грузије алијанси. И то иако су својевремено приликом повлачења совјетских трупа из Немачке Горбачову обећали супротно. Мислим да ако функционери ове организације и треба неког да криве, то су пре свега они сами.

А Расмусен изјављује да у актуалним односима између Русије и НАТО-а нема поверења (чак је чудно зашто Москва да не верује Бриселу?). При томе генерални секретар алијансе је оптужио Русију за кршење свих међународних закона и указао да је припајање Крима ”стоврило нову ситуацију безбедности у Европи”.

Поред тога, Расмусен је обећао од стране алијансе пакет мера који ће доприносити поваћању одбрамбене способноси Украјине. Још крајем маја генерални секретар НАТО-а је изјавио да поводом догађаја у Украјини алијанса ће јачати ваздушно патролирање и увећати број маневара у Балтику и црноморском региону. Убзо у Црно море ушла је француска фрегата Суркуф и крстарица ратне морнарице САД Вела Галсф. А министар одбране Русије Сергеј Шојгу је изјавио да је забележен невиђени пораст активности оружаних снага САД и НАТО-а у Источној Европи поред руских граница.

Москва, наравно, не оставља таква дејства без одговора. У Балтичком мору, на пример, паралелно са НАТО маневрима су одржани руски маневри. А ових дана Руска стелт-корвета Сообразитељни неочекивано се појавила поред обала данске краљевине. И увежбавала је наношење ракетног удара по површинским циљевима.

Расмусен у међувремену изјављује да Северноатлантска алијанса не види знакове поштовања међународних обавеза за Украјину од стране Русије. Циљ таквих изјава је јасан. Како би сачувао статус светског жандарма, Вашингтону је једноставно потребна концепција реинкарнације НАТО-а. Главно је наговорити обичне Американце и европљане који треба да се сложе да затегну каишеве пред опасношћу са Истока. А то није ни мало лако, сматра експерт Руског института за стратешка истраживања Сергеј Михајлов.

- Како би НАТО удахнуо себи нови живот, потребно је да становништво ових земаља осети непосредну опасност по сопствену триторију, сопствену безбедност. Мислим да после кримске кризе тешко да ће они стећи осећај опасности. Овде, мени се чини, не треба притискати, као што то ради Расмусен. Треба објаснити опонентима да Русија није агреор али очигледне околности наводе је да делује на сличан начин. И ако такве околности буду уклоњене у будућности, посебних разлога за неслагања између Русије и НАТО-а не треба да буде.

Проширење Северноатлантске алијансе не брише линије поделе у свету, већ их само помера ка истоку, изјавио је стални представник Русије у НАТО-у Александар Грушко. Овај процес је одавно себе исцрпео. То је кретање у страну конфронтације, а не савремене архитектуре безбедности. А у случају Грузије и Украјине ситуација је још озбиљнија — ове линије поделе пролазе већ унутар држава.

Игор Силецки,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: East News/NIDS/NATO Media Library/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА