BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кинески BEIDOU – алтернатива америчком GPS

19.06.2014. год.


Пакистан је дао предност кинеском навигационом систему BEIDOU пред америчким GPS . Споразум са Кином о коришћењу система на његовом простору потписан је крајем маја. Тако је Пакистан, уз Тајланд, Лаос, Брунеј и Мјанмар,- постао пети корисник BEIDOU у Азији .

Ширење присутности BEIDOU на тржишту навигационих услуга у Азијско-тихоокеанском региону је озбиљан кинески изазов технолошком вођству САД. Пакистан је, као и Тајланд,- стратешки партнер САД у региону. Међутим у Исламабаду, као и Бангкоку, нису се дуго премишљали приликом избора кинеског BEIDOU .

Кина је понудила земљама Азије своје услуге за одређивања маршруте, локације, времена и упућивање текстуалних порука преко навигационих сателита крајем децембра 2012. године. Већ у мају 2013. године, након посете премијера Државног савета НРК Ли Кећијанга Пакистана било је јасно, да ће BEIDOU потиснути GPS . Била је потребна још једна година за усаглашавање свих детаља. Тако је било одлучено, да ће се за повећање прецизности система за одрећивање локације објеката, на територији Пакистана бити изграђена мрежа земаљских станица, које појачавају сигнал.

Ово на посредан начин потврђује, да се кинески систем у Пакистану неће користити само у цивилне сврхе. Још прошле године, када је Исламабад први пут јавно изјавио о свом интересовању према кинеском BEIDOU, извор из пакистанске војске ставио је до знања, да војска не искључује коришћење овог система за своје потребе. У интервјуу Франс-Пресу ово интересовање је он образложио тиме, да САД у било којем тренутку могу да деактивирају свој GPS, приликом заоштравања односа са Пакистаном.

Они, који су предност дали BEIDOU, имају више поверења према Кини, него према САД, сматра потпредседник Академије геополитичких проблема Константин Сивков.

- Кина је понудила систем BEIDOU земљама Азије, наравно рачунајући на то, да ће оне бити њени савезници. У том случају она неће бити у ситуацији да искључује свој систем приликом настајања околности „више силе“. Или се условљава, да се овај систем може користити само у мирнодопска времена. У ствари, ово је технологија, којом Кина покушава да веже за себе ове земље. На исти начин раде и САД.

У сваком случају, кинески BEIDOU је већ постао у Азији други по величини, после GPS, сервисни систем претраге са прецизношћу од неколико сантиметара. Директор Центра друштвено-политичких истраживања Владимир Јевсејев прогнозира за наредне године изузетно оштру конкуренцију између кинеског и америчког система. Највероватније да ће они ипак поделити ово тржиште на сегменте утицаја, сматра експерт.

- Земље Азије ће паралелно користити кинески, амерички, а можда и друге системе сателитске навигације. То ће им омогућити да избегну потенциално искључење из система навигације, рецимо у случају неког сукоба са Кином. Мислим да ће се BEIDOU сигурно дуплирати другим конкурентним системима. Уједно, азијске земље не желе да буду у потпуној зависности од САД у овој области, због опаски манипулисања њиховим интересима преко претњи искључења из система GPS .

Крајем априла Русија је понудила Кини заједнички развој сателитске навигације. За те потребе биће формирана међудржавна радна група, која ће да се бави развојем технологија руске ГЛОНАСС и кинеске BEIDOU .

Већ су одржане прве консултације. Оне су потврдиле заинтересованост страна за стварање јединственог навигационо-информационог простора. Као и за заједничко развијање и промовисање производа и услуга на основу технологије ГЛОНАСС и BEIDOU на тржишту Русије, Кине и трећих земаља.

Свемирска успеси омогућавају Кини да баци озбиљан изазов војној предности САД. Али, према мишљењу стручњака, сателитска групација Кине није потпуно формирана. И то може да подстакне Пекинг на кооперацију са Русијом.

Владимир Фјодоров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/AMagill/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА