BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Земља дијаманата. Кимберлитска цев „Мир“

18.06.2014. год.


12. јуна 1955. године совјетски геолози открили су кимберлитску дијамантску цев „Мир“, која је добила свој назив према садржају телеграма, који су научници упутили 13. јуна.

Он је био шифрован, и текст је био следећи: „Запалили лулу мира, дуван одличан!“ Након милијарди година, вулканске ерупције избацују дијаманте из земаљских дубина на површину. У овом процесу формирају се налазишта дијаманата – кимберлитске цеви. Ове цеви, или дијатреме („отвор“, „рупа“) имају облик вертикалних канала који воде у дубину земље. Прво примарно налазиште дијаманата, које је открио човек, је кимберлитска цев на југу Африке, у провинцији Кимберли. Кимберли је и дао назив овим геолошким цевима, а руда, која садржи дијаманте добила је назив - кимберлит. Цев Кимберли је откривена 1871. године, а разрађена је тек 1914. године. Током овог времена ово налазиште је дало преко 14,5 милиона карата дијаманата. Сада су у свету познати хиљаде кимберлитских цеви различитих капацитета. Три најпознатија примарна налазишта су Мвадуи ( Mwadui ) у Танзанији, „Удачниј“ кимберлитска цев у Јакутији, и „Мир“, такође у Јакутији. Јакутија је један од најпознатијих рудоносних простора. Управо овде, у близини града Мирни, налази се највеће по укупним залихама налазиште дијаманата. По залихама дијаманата Русија заузима прво место у свету, и они чине готово 60% светских залиха. Већи део руских залиха, око 80% - концентрисан је у Републици Саха (Јакутија), мањи – у Архангељској области и веома незнатан део у Пермском крају. 17. марта 1949. године почела је Амакинска истраживачка експедиција, на челу које је био научник, геолог Г. Фајнштејн.

Задатак ове експедиције је био у истраживању територије Јакутије, у току реке Вилка. Такође су задаци експедиције обухватали и откривање налазишта дијаманата. 7. августа 1949. године геолози су открили први дијамант, и управо након овог догађаја почеле су велике по простору и интензитету активности на изналажењу лежишта дијаманата. Већ након годину дана, експедиција добија статус државног значаја, и истраживачке активности су прешле на територију Иркутска. Истраживачке активности су вођене и у западној Јакутији. Већ 1955. године Амакинска експедиција је открила највећа налазишта дијаманата – „Мир“, „Ситикански“, „Удачниј“.

Управо након откривања налазишта „Мир“, 13. јуна 1955. године геолози су послали сада свима познати шифровани радиограм, који је гласио: „Запалили лулу мира, дуван одличан!“. Разрада налазишта „Мир“ одвијала се у невероватно тешким условима. За уклањање слојева „вечитог леда“, односно пермафроста, који је прекривао кимберлитску цев, био је коришћен динамит. Током првих година, ово налазиште је давало око 2 килограма дијаманата годишње. То је било 1960-тих година. Истина само 20% могло је наћи примену у производњи брилијаната за накит. Ови дијаманти су ишли на брушење и доспевали у облику накита у јувелирске салоне. Остали дијаманти су имали индустријску намену. 23. децембра 1980. године откривен је највећи дијамант на налазишту „Мир“, тежине преко 68 грама, односно 342 карата.



Активан рад на овом налазишту одвијао се од 1957. до 2001. године, и за то време је на овој кимберлитској цеви добијено дијаманата у вредности 17 милијарди долара. Током година, отворени рударски коп се знатно проширио, тако да су камиони, који су допремали руду кретали путем у облику спирале. Компанија „АЛРОСА“, власник налазишта, 2001. године донела је одлуку о прекиду рада отвореног копа, јер је он престао да буде ефикасан. Такође, већ је било познато, да се дијаманти овде налазе на дубини око 1 километара, и за производњу је отворен подземни јамски коп, који је почео са радом 2012. године. За све време рада кимберлитске цеви, изнето је преко 350 милиона кубних метара руде. Сада је дубина копа – 525 метара, пречник 1200 метара. Јужноафричка компанија De Beers била је веома забринута појавом на светском тржишту новог дијамантског гиганта. Руководиоци компаније су се 1975. године договорили са руководством СССР о посети јужноафричке делегације ради упознавања са радом на кимберлитској цеви „Мир“. Амбасадори дијамантске компаније планирали су посету насеља Мирни.



Међутим влада СССР није желела да делегацији открије своје тајне, тако да је делегација три дана боравила у Москви на обиласку града, екскурзијама другим сличним активностима. А када се делегација упутила на налазиште Мирни, имала је на располагању неких пола сата за надлетање, јер је повратни лет био истог дана. Упркос томе афрички стручњаци су били запањени димензијама онога што су успели да виде. Посебно су били запањени тиме, јер се за обраду руде није користила вода, што се активно практиковало у њиховој компанији. Они нису узели у обзир, да се ово налазиште налази на Северу, где је преко пола године температура у минусу, и технолошки је немогуће користити воду. Амбасадори De Beers су сматрали да је то ноу-хау СССР и неколико година су покушавали да организују ову технологију на својим налазиштима. Недавно се појавила идеја даљег коришћења кимберлитске цеви „Мир“ – фантастичан пројекат стварања у кратеру еколошког града. Са горње стране је предвиђена изградња специјалне провидне куполе. Кров ће бити опремљен соларним акумулаторима, јер без обзира на сурове климатске услове, у Јакутији влада претежно сунчано време.



Енергија, коју би давали акумулатори, према прорачунима, било би довољно за нормалне услове живота људи испод куполе. Цео простор у кратеру, према архитектонским плановима, биће подељен на три нивоа, од којих ће горњи бити предвиђен за боравак људи. Средњи ће бити предвиђен за зелене шумске површине, где ће се одвијати пречишћавање ваздуха и производња кисеоника. И најзад доњи ниво је предвиђен за производњу хране. Укупна површина овог „насеља“ износиће око 3 милиона квадратних метара. Пројекат је предвиђен за становање до 10 хиљада људи. Али за сада је то још увек само пројекат.

Марија Иванова,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА