BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Литванија потребна да би вукла медведа за реп

Литванија потребна да би вукла медведа за реп
17.06.2014. год.


Литванију треба да приме у зону евра од 1. јануара 2015. године, и она се већ прирпема да мења лите за евро. Апсолутна већина становника је уверена да ће се пре или касније то ипак десити.

Истина, нису сви расположени оптимистички — сваки трећи Литванац не одобрава смену валуте, а сваки десети чак не може да замисли како изгледају ти еври. Такви су подаци анкетирања јавног мњења Еуробарометра, које спроводи Европска комисија. Поред тога, с преласком на евро код становника је везано много страхова: сматрају да ће зато скочити цене и увећати се миграција.

Стање Литванаца који су напустили домовину тражећи бољи живот британско издање Индепендент изразило је свега једним цртежом: радници упаковани у пластични омот са натписом: два по цени једног. То је изазвало незадовољство Литванаца, али чињеница остаје чињеница. Само по званичој статистици у последњих 10 година Литванију је напустило око 200 хиљада становника. Слична ситуација је у Летонији: тамо се број становника смањује за 10-20 хиљада људи годишње. Судећи по тим цифрама, једина корист коју становници Прибалтика виде у ЕУ је могућност да оду из своје земље.

Истина, Прибалтик разматрају у ЕУ не само као извор јефтине радне снаге, већ и као својеврсну бафер зону између Русије и Европе. Исто мишљење има и Вашингтон, каже главни уредник недељника Литвански курир Анатолиј Иванов.

- Овај санитарни кордон потребан је како би имао ко да вуче медведа за реп. Ми то осећамо стално: смањује се прилив туриста, смањује се прилив литванске робе у Русију, не зна се шта ће бити са руском робом која иде преко Клајпеда. То се све одражава на нас, зато што смо интегрисани у економију Русије, хтели ми то да признамо или не. Живимо у суседству и свађати суседе није баш благородан посао.

Али и унутрашња политика балтичких земаља гради се не у последњем реду на антируској реторици. У Летонији у контексту украјинске кризе расте популарност антируских десничарских странака. Мада партија Јединствено која представља интересе рускофонског становништва у земљи и даље остаје најпопуларнија политичка снага. Литванија интензивно тражи начин да стекне гасну независност од Русије: преговори о испорукама течног гаса са норвешком фирмом Statoil фактички су завршени. Истина, потпуну независност од Москве земља ипак неће моћи да оствари.

Статус енергетски дефицитарног региона, стални одлив становништва у многоме су провоцирали стагнацију у економском и политичком животу земље. И побољшања у догледној будућности се не предвиђају, сматра шеф дирекције одељења за земље Балтика политиколошког центра Север-Југ Сергеј Рекеда.

- Ако у ЕУ започне нови талас кризе, сасвим је могуће да ће битно ојачати социјална напетост, која ће се затим претворити у социјалну експлозију. Зато што у суштини Литванија и Летонија после претходне кризе 2008. године до данас се нису опоравиле. Ако се то не деси, балтичке републике ће остати мирна мочвара у политичком смислу, где су једне исте елите на власти и само формално се мењају лица. У економском погледу то ће бити застој без пробоја и раста богатства и стандарда.

За сада је на периферији ЕУ све стабилно: стандард је два пута нижи него у земљама старе Европе, одлив становништва је очекивано висок. И само социјално раслојавање постаје све осетније: за првих 5 година после примања Летоније у ЕУ, број крајње сиромашног становништва увећао се један и по пут.

Марија Баљабина



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Flickr.com/Mr.TinDC /cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА