BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Лични подаци: на шта се може заборавити на интернету?

Лични подаци: на шта се може заборавити на интернету?
08.06.2014. год.


„Шамаром“ за амерички интернет претраживач Google може се сматрати одлука Суда ЕУ у Луксембургу, у корист такозваног права корисника да могу „бити заборављени“. Ради се о могућности да грађани могу захтевати од овог или било којег другог претраживача да уништи у електронској бази података застареле или податке који не одговарају садашњем стању ствари.

Повод за овај судски процес је била тужба једног Шпанца који је на интернету, систему Google нашао податке о себи старе 16 година. Конкретно, ради се о податку из часописа „Ла Вангардиа“ и продаји куће за дуг. Шпанац је предао тужбу и против часописа и против америчког претраживача, указавши да конкретна информација није више актуелна и да нарушава његово право на дискрецију приватног живота. Шпански суд је ову тужбу објединио са још 180 сличних захтева у један слушај и предао целокупну документацију пред Суд ЕУ, који је донео пресуду у корист корисника интернета и претраживача Google .

Узгред, овде се јавља низ питања. Како наводи швајцарски Neue Z ü rcher Zeitung одлука суда била је неочекивана. Генерални тужилац, сматрао је немогућим да се очекује од Google да уништи информације, јер би то онда било нарушавање права и слобода интернета. Судије су ипак на прво место поставиле права појединца. Многи експерти сумњају у реалну могућност да пресуда буде извршена. Као прво, она се не тиче провајдера социјалних мрежа, који такође располажу електронским архивама и базама података. Као друго, тражити уништавање ових или оних података о корисницима могу, како су навели, при поседовању „одређених предуслова“. Каквих конкретно- то ће се сваки пут накнадно утврђивати. Осим тога, сами претраживачи не могу да анулирају изворе информација, које су као такве, саме веб странице. Постоји још један аспект, о којем је говорио у радио интервјуу, оснивач Интернет конференције „Република“, Немац Маркус Бекедал:

А како је на пример са политичарима или јавним личностима, који су, рецимо били оптужени за корупцију, потом одслужили казну и не желе да имају било какве везе са прошлим? Да ли одговара друштвеном интересу ако подаци о њима буду доступни другим људима? И уопште, ту се јавља много разних питања...

Бивши опуномоћени за заштиту личних података од стране федералне владе Немачке, а сада руководилац Европске академије слободе информација и заштите података Петер Шар, сматра да је одлука Суда ЕУ важан корак на путу ка усвајању нових закона о заштити података, али и „мета- порука“ за учеснике будућих дебата и нацрта докумената. Питање ће бити постављено и пред нове законодавце, који ће своје позиције и фотеље заузети у Европарламенту, након мајских избора.

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Flickr.com/Maria Guimarães /cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА