BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

НАСА предлаже повратак на Месец

НАСА предлаже повратак на Месец
08.06.2014. год.


У извештају Националног истраживачког савета САД, који је обелодањен ове среде, наводи се да је главни задатак освајања космоса бродовима са људском посадом - лет на Марс. Ова формулација се поклапа са циљевима, које прокламује НАСА.

Постоји два прилаза решавању овог задатка, али разлика је у позицијама према даљем истраживању Месеца и улоге међународне сарадње. Аналитичари претпостављају, да ће дискусије о избору једног или другог пута бити отворени у најскорије време.

Извештај Националног истраживачког савета САД припремао се преко три године, садржи 285 страна, а драфт варијанта је приступачна за бесплатно преузимање. Наручилац је – Национална ваздухопловна и свемирска администрација САД (НАСА), а мотивација је била потреба да се утврди прецизан план активности за летове са људском посадом, на који не би јако утицали «политички циклуси и други фактори», како је дипломатски формулисано у документу.

Такав план се заиста појавио, а да ли ће се он свидети наручиоцима,- то је питање, на које није једноставно одговорити. Крајњи циљ - лет на Марс са људском посадом – поклапа се са раније прокламованим плановима, или боље речено са жељама НАСА. Али предвиђен је нешто другачији пут према Црвеној планети.

Највећа размимоилажења тичу се Месеца. Данашњи руководилац НАСА Чарлс Болден сматра, да ће повратак мисије са људском посадом на Месец само одузети драгоцено време, снаге и средства, тако да се циљ (Марс) у зацртаном року, односно до средине 2030.-тих година, неће постићи. Аутори извештаја износе супротно мишљење и сматрају, да ће искрцавање на Месец помоћи разради технологија, које ће се користити већ приликом лета на Марс. Осим тога, чланови комисије, која је сачинила извештај, сматрају, да се без мисије на Месец не може остварити мисија на Марс, или бар не тако брзо, како планира НАСА.

Друго питање, по којем се разилазе мишљења, - је став према међународној сарадњи. У НАСА се испољава тежња према европским партнерима, док аутори извештаја предлажу да се обрати пажња на Кину. То је доста занимљив детаљ, и са политичког и са техничког аспекта, јер се Кина више третира као супарник свемирским тежњама САД, а не као партнер.

Аутори извештаја такође су анализирали технолошке и финансијске задатке, које треба решити за лет на Марс. Они су посебно издвојили десет кључних технологија, које треба интензивно развијати, а посебно су нагласили разраду технологија слетања на Марс, заштите од радијације и нових мотора.

Осим тога, аутори износе опаске да данашње финансирање програма летова са људском посадом у САД очигледно није довољно. Да би се стигло са разрадом свих технологија и смањио ризик, потребно је повећање од 5 посто годишње. То би требало да буде довољно за постизање постављеног циља.

Аналитичари истичу, да нови документ може проузроковати оштре дискусије. Испада, да објављени извештај изазива поремећај у јединству планова, на које он и апелује. Познати програм «Сазвежђе» (Constellation), који је започет уз фанфаре и сторниран након промене руководства земље, такође је предвиђао повратак на Месец, као корак на путу остваривања лета на Марс. Након затварања програма, у програму НАСА за летове са људском посадом настала је нека недефинисаност: иако су сви говорили о мисији на Марс, остало је нејасно како и када то остварити. Нови извештај нуди обнављање «Сазвежђа», али да неће марсовски планови заглавити у новим споровима о потреби Месеца?

Олга Закутњаја,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: NASA/GSFC/Arizona State University/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА