BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дуг пут Русије и Украјине ка гасном компромису

Дуг пут Русије и Украјине ка гасном компромису
06.06.2014. год.


Русија и Урајина уз посредништво ЕУ полако се крећу ка привременом гасном компромису. При томе, Москва је показала велику способност да се договара, учинивши Кијеву низ уступака.

Говори директор Гаспрома Алексеј Милер.

- У првом реду хтео бих да фиксирам да ми и Европска комисија имамо једнаке погледе и схватање првог корака који треба да буде учињен. Украјинска страна треба да плати дугове за испоруке гаса. Реч је о отплати дугова за новембар и децембар, у обиму од скоро милијарду и по долара. И украјинска страна треба да започне да гаси дугове за април и мај. У понедељак Гаспром је добио од Нафтогаза Украјине уплату од 786 милиона долара. То је новац за фебруар и март.

Ми поздрављамо такву одлуку украјинске стране. И ова одлука је послужила као основа за то да се одложи рок могућег режима претплате до 9. јуна. Руска страна је поред тога пристала на то да питање цена може да се разматра не само у контексту смањења извозне царинске таксе, већ и у оквиру директних комерцијалних преговора на корпоративном нивоу.


За европљане најважнији резултат новог сусрета представника Гаспрома и Нафтогаза биле су гаранције стабилности испорука гаса у Европу у време консултација. Између осталог, Бриселу је још рано да се радује. Пакет захтева Кијева према Москви укључује не само смањење цене до 268,5 долара за хиљаду кубних метара, руског гаса, већ и враћање претплате за гас, као и укидање низа базичних услова уговора, између осталог принципа ”узми или плати” и забране реекспорта.

Гаспром не осећа тим поводом посебан оптимизам. Заменик председника руског гасног гиганта Александар Медведев назвао је захтеве Нафтогаза да се хитно потпише украјински предлог допуна уз уговор неодговарајућим пословној пракси. Према важећим договорима, годишњи обим испорука износи 52 милијарде кубних метара, од којих 80%, или 41,6 милијарди кубних метара чини обавезни ниво на који делује право ”узми или плати”. Према резултатима 2012. године Гаспром је испоручио Нафтогазу због недовољног узимања гаса рачун на 7 милијарди долара, за 2013. годину на 11,388 милијарди долара.

До 1. јануара 2014. године цена руског гаса за Украјину је износила 385,5 долара за хиљаду кубних метара. У првом кварталу текуће године важила је цена од 268,5 долара, усаглашена у децембру прошле године у пакету са читавим низом других економских договора. Сада цена срачуната по уговорној формули (узимајући у обзир све попусте од 1. априла), износи 485 долара за хиљаду кубних метара.

При томе, по речима званичног представника Гаспрома Сергеја Купријанова, Нафтогаз на данашњи дан сумарно није платио испоруке руског гаса у обиму од 9,839 милијарди кубних метара. Многи експерти имају питања према платежној способности актуалних украјинских власти. Поново дајемо реч Алексеју Милеру.

- У првом реду проблем Украијне је у томе што је она банкротирала. Може се говорити о томе да Украјина жели и може да исцеди из Русије последњи новац за транзит. Без сумње, такав контекст постоји. Али главни узрок оних проблема који сада постоје у гасним односима је економско стање у овој земљи. Потрошачи не могу да плате, ниска је платежна дисциплина и општи економски хаос.

Стране су најавиле нову рунду преговора, која очигледно неће бити последња. Великом победом експерти ће сматрати компромис бар на годину дана,што ће омогућити Европи да преживи наредну зиму, новим украјинским властима да предузму неке кораке на обнови националне економије и сопствене репутације, а Русији да погледа шта се дешава и да се припреми за најгоре.

Сергеј Дуз,

Читајте више на Украјина из минута у минут



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА