BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД отварају нови фронт?

САД отварају нови фронт?
06.06.2014. год.


Преговори председника САД Барака Обаме у Вашингтону 3. јуна били су обојени ратничким бојама. Амерички лидер је обећао да ће увећати војно присуство САД у земљама Централне и Источне Европе. У те сврхе планира се издвајање најмање једне милијарде долара. Средства ће отићи за увећање америчких контигената у региону и за нове војне маневре.

Формално посета Барака Обаме Варшави је приређена поводом 25-годишњице строго мирног политичког догађаја — парламентарних избора у Пољској 1989. године, који се обично сматрају првим ”делимично слободним” у тада још социјалистичкој земљи. Ипак политичка питања у реторици америчког лидера који се састао са колегама из земаља Централне и Источне Европе, одмах су се повукла у други план у поређењу са милитаристичком темом. Обамини преговори су протекли у знаку неопходности војног ”одвраћања” Русије, као да су се на границама земаља регина поново зауставили совјетски тенкови.

Према сведочењу спољнополитичког саветника председника САД у Белој кући Бена Родса, сличан прилаз се уклапа у токове јачања ”трансатлантских веза”. Ипак колико одговара истинским политичким и финансијско-економским интересима држава региона? Економску кризу у ЕУ нико није укунуо, и зато средства за увећање војних трошкова мораће да се узимају из буџета, планираних према антикризним програмима. А то значи да ће се државе региона наћи под двоструким притиском — војно-политичким од стране САД и НАТО-а и социјално-економским од стране ЕУ, ММФ и Светске банке. Експерт Међународног института за хуманитарно-политичка истраживања Владимир Брутер наводи пример Румуније која покушава да испуни захтеве ММФ и коју САД активно увлаче у орбиту новог антируског фронта:

- Румунске власти су испуниле све оно што реално могу да испуне у датом тренутку, али то је довело до социјалних катаклизми. Ако Румунија буде по тачкама испуњавала све захтеве Међународног монетарног фонда, то ће довести до правог хаоса у земљи.

Разуме се, тешко је очекивати од САД велику заинтересованост за економски процват земаља Централне и Источне Европе. Пре се може говорити о унутрашњој противречности саме америчке политике. Иступајући ових дана у Војној академији САД Вест-Поинт, исти тај Барак Обама је убеђивао своје слушаоце да сољна политика САД треба да се реализује уз помоћ дипломатије, мултилатералних дејстава и економског притиска, а не помоћу војних дејстава.

Што се тиче Пољске која је преко свог председника Бронислава Коморовског обећала да ће увећати војне трошкове до 2% националног бруто производа и других држава Централне и Источне Европе, оне жању плодове сопствене геополитичке оријентације, сматра шеф катедре за европске интеграције МГИМО МИП Русије Николај Кавешњиков:

- Они су сами тежили ступању у ЕУ и НАТО под паролом Вратити се у Европу. У ЕУ поводом проширења у источном праву постојала су различита мишљења. Ипак треба узети у обзир да ЕУ није само економски, већ и политички пројекат.

Европа пошто је савезница Америке из НАТО-а и област супарништва истовремено, како истиче америчко издање Нешнл Интерест, приморана је да се укључи у нови талас геополитичке борбе. ЕУ се суочила са противречностима између потрбе за даљом интеграцијом и нежељом многих људи да се одлуче на такву интеграцију, о чему сведоче избори за Европски парламент. Тако да антируски фронт који је формиран на брзину има под собом врло климаве политичке и економске основе.

У Источној Европи и балтичким земљама америчке гаранције безбедности немају никаквог смисла ако Американци не желе или не могу да их испуне — указује на страницама још једног америчког издања Њу Рипаблик још један од водећих експерата Брукингсовог института Роберт Каган. А да ли ће Американци хтети, да ли ће моћи? - поставља реторско питање аналитичар. Питање виси у ваздуху.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: REUTERS/Kuba Atys/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја


Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА