BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Срби утемељивачи Новорусије

Срби утемељивачи Новорусије
05.06.2014. год.
Србије су први организовали производњу угља и руде железа


Украјински медији шире информације о појави србских добровољаца у Украјини. 28. јуна представник украјинске „Информационе одбране“ Дмитриј Тимчук саопштио је да на истоку земље, у саставу батаљона „Восток“, на страну народне војске ратују добровољци из Србије. Треба подсетити да су Срби населили те територије још пре 250 година.

Формирање савременог етничког састава Донбаса (данашња Доњецка и Луганска област) трајало је дуги низ векова. Све почиње са 1723. годином, када је руска власт позвала на војну службу представнике балканских народа (Србе, Бугаре, Грке, Влахе) из Османске империје и Аустроугарске. Масовном пресељењу Срба у Русију предходила је молба једног броја официра аустријске војске да их приме на руску службу и да им доделе комад земље на територији Малорусије (данашње Украјине). Официри су се обавезали да са собом доведу још неколико хиљада Срба за службу граничара. 1729. године између тврђаве Торе (данашњи Славјанск) и будуће украјинске граничне линије код изворишта река Орелик и Сухој Торец био је распоређен србски хусарски пук мајора Ивана Албанеза.

1752. године царица Јелисавета Петровна издаје указ о оснивању на југозападној граници Руске империје буферне зоне између Запарожја и Пољске, од Дњепра до Сињухи – Нове Србије, са седиштем у граду Новомиргороду (данашњи Кировоград).

Следеће године, под руском заставом су се нашла два хусарска пука под командама Ивана Шевића и Рајка Прерадовића и по указу царице Јелисавете Петровне населили следеће територије:

"Шевића и Прерадовића са досељеницима населити на доњецкој страни, тј. Од Бахмута до Лугања у назначеним од границе утврђеним местима, управо од Бахмута преко горње реке Санжаровке и преко река Миуса и Белој. Своје насељавање један нека почне од Бахмута, а други од Лугани.."




На такав начин, формирана је била административно-територијална јединица – Славеносрбија. Она се протезала на десној страни реке Северни Донац, између река Бахмута и Лугана (данашњи Донбас), са центром у граду Бахмуту. Ова административно-територијална јединица није улазила у састав провинција, нити губернија, већ је директно била потчињена Сенату и Војном колегијуму Русије, одакле је добијала новчана средства и наоружање. У таквом својству је постојала до 1764. године. Сачувано је сећање у дневницима једног од активних учесника тих догађаја, генерала Симеона Пишевића, који је стигао у Славеносрбију 1753. године:

"Земља је, као обично, тврда, дивља може бити да од настанка света није обрађивана, лежала је столећима без сваке користи и без народа;... у шумама је много дивљег поврћа, јабука и крушака, као и дивље винове лозе".

У пролеће 1764. године указом царице Катарине Велике Нова Србија је преобразована у Новоруску губернију. Тако је мала војна провинција постала језгро једне од највећих и економски најразвијених региона Руске империје – Новорусије.

Процес који се одвијао у насељеним областима Славеносрбије не може се назвати просто асимилацијом, већ, пре свега, прожимањем српске и украјинске културе. Нова Србија и Славеносрбија дали су велики допринос економском развоју читавог региона. Досељеници из Србије су први извршили истраживања и организовали производњу каменог угља и руде железа у Луганској области. Испред тврђава Св. Јелисавета и Бахмута редовно су одржавани велики сајмови, који су постали део међународне трговине са Турском и Пољском.

Српске колоније представљале су најважнији покрет великог померања Руске империје на југ, ка Црном мору. Ево како овај процес описује одески историчар из XIX века Аполон Скаљковски:

"Са друге стране Дњепра кренули су руски и страни војници и земљопоседници у степе Новорусије. Тамо су сазидали домове и, пратећи општи закон ширења и умножавања свог богатства, кренули даље на југ, не заустављајући се док руски црни орлови нису раширили своја крила на обалама Црног и Азовског мора, док од Дунава до Кременчуга читава степа није претворена у велику и расцветалу Руску Област".

Ако су пре 250 година Срби били једни од многобројних народа који су населили Новорусију и у оквиру царства радили на њеном напредку, зашто не би и данас помогли својим „рођацима“ да остваре сан о новом васкрснућу ове области и исправљању историјске неправде, када су 1922. године бољшевици ову руску област поклонили Украјини?

Милена Цмиљанић,

Читајте више на Украјина из минута у минут



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА