BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Северна Кореја: Фрижидер као статусни симбол и полица за књиге

Северна Кореја: Фрижидер као статусни симбол и полица за књиге
01.06.2014. год.


Мерило успеха у Северној Кореји постали су апарати за домаћинство. Ако се јужнокорејски богаташ поноси Лексусом, севернокорејски гостима показује јапански фрижидер и клима уређај.

Међутим, њих није тако лако користити. Снабдевање електричном енергијом у севернојкорејској унутрашњости врло је непоуздано. У многим градовима електрична енергија се дистрибуира само неколико сати дневно.

Међутим, како сам се уверио у разговорима са севернокорејским богаташима, неки од њих нису ни имали намеру да користе фрижидере и клима уређаје, већ су их набављали због престижа. Повремено их укључе на кратко, користећи мобилне агрегате, који су врло уобичајени у Северној Кореји.

Један од севернокорејских бизнисмена причао је како има скуп јапански фрижидер. Испоставило се да његов син тамо држи књиге. Међутим поседовање фрижидера сведочи о томе да је власник куће успешан човек, који себи може да дозволи тако скупу ствар.

Међутим, многи бизнисмени приватно купују електричну енергију. Крађа електричне енергије била је честа у Јужној Кореји педесетих и шездесетих година, када је земља такође била у великој беди. Тада су се неки власници некретнина противзаконито прикључивали на електромрежу.

У Северној Кореји сличне појаве, последњих година, такође су раширене. Строго говорећи богаташи тамо не краду електричну енергију. Они се једноставно договоре са локалним менаџерима електромреже да се поставе каблови преко којих добијају електричу енергију, било из локалне подстанице, било (чешћи случај) из неке важне државне или војне установе. Понекад се богати севернокореанци договоре и са командом војних јединица. Познати су ми и случајеви у којима је такав посао склопљен са локалном управом државне безбедности.

Разлози нису економске природе, електрична енергија је у Северној Кореји сувише јефтина, већ у њеним редовним искључењима. Ако је кућа неког богаташа прикључена на електромрежу важног државног или војног објекта, мања је вероватноћа да ће ће се суочити са последицама искључења. Када струје нема довољно за све, прво се искључују приватне куће, а затим су на удару нека цивилна предузећа и мање државне установе. Војни објекти и органи власти увек имају струје.

Понекад се бизнисмени договоре да деле трошкове нелегалног довода електричне енергије.

Нужда закон мења, као што је познато. Међутим, овде није нека велика нужда, односно севернокорејски бизнисмени су далеко од сиромашних, међутим морају на све начине да се прилагођавају, како би себи обзебедили комфорнији живот, у околностима које се тешко могу назвати једноставним.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: REUTERS/KCNA KCNA/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Жена председника Украјине Олена Зеленска стигла је 12. маја у Београд. Посета је одржана у друштву супруге председника Србије Тамаре Вучић. Жене су пратили министри спољних послова Србије и...


Свеопшти напад на Рафу у Гази само би изазвао „анархију“, инсистира амерички државни секретар

Нова пољска влада открила је криминалне радње током ревизије иницијативе #StopRussiaNow


„Руси су само ушетали“ на територију коју држе кијевске трупе, изјавио је украјински војник

Андреј Белоусов је истакао потребу да се смањи бирократија и побољша благостање војног особља



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА