BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Школе затвореног типа за ХИВ инфицирану децу у Кини?

Школе затвореног типа за ХИВ инфицирану децу у Кини?
27.05.2014. год.


Према приближним проценама у Кини има од 500 до 900 хиљада ХИВ позитивне деце. Да ли треба организовати за њих школе затвореног типа? – по овом питању у Кини се воде интензивне дискусије. Рад прве, и на данашњи дан једине такве школе својевремено је подржала Пенг Љуан, супруга председника НР Кине Си Ђинпинга. Међутим међу кинеским експертима нема јединственог мишљења о потреби сличних специјализиваних школских установа.

Већина кинеских родитеља није спремна да њихова деца похађају исти разред са ХИВ инфицираном децом, изнео је недавно лист „Глобал тајмс“. Кинеске школе налазе различите изговоре, да не би примиле такву децу. Уколико дете добије дијагнозу током школовања, директори директо захтевају да се ХИВ позитивно дете узме из школе. Многа ХИВ позитивна деца су суочена са изолацијом и дискриминацијом од стране учитеља и друге деце.

У болници Линфен, у провинцији Шанси, 2006. године отворена је школа „Црвена трака“, која је тренутно једина школска установа у Кини за ХИВ инфицирану децу. Према речима оснивача и директора школе Го Сјаопинга, све је почело од случаја са једном девојчицом, која након курса лечења није хтела да се враћа у школу и остала је да живи у болници. Да би њој и другој деци одвратио пажњу од тужних мисли и пружио могућност да стекну образовање Го Сјаопинг је одлучио да их учи. Први учитељи малих пацијената били су лекари и медицинске сестре болнице. На своје паре су купили уџбенике, донели школску таблу и четири клупе.

Већ годину дана касније овај импровизовани разред имао је 16 ученика, који једва да су могли да се сместе у болничкој „учионици“. Тада је Го Сјаопинг одлучио да отвори праву школу за своје пацијенте. Али то није било баш једноставно. Без сертификата школа није могла да се нада на државне дотације и фактички се налазила ван закона.

Судбину школе и њеих ученика променила је посета Пенг Љуан, 2011. године. Захваљујући залагању жене, која је касније постала прва дама, све бирократске препреке су нестале након пар недеља. Школа је добила потребан сертификат и уједно – државно финансирање.

Међутим кинески експерти нису јединствени у оцени, да је отварање сличних образовних установа добра идеја. Прма мишљењу оснивача фонда „Ђисин“ Ду Цуна, без обзира на корист, коју је ова школа донела својој деци, овај модел не треба примењивати на нивоу целе земље. Ду Цун сматра, да ће школовање ХИВ инфициране деце у школама – интернатима затвореног типа озбиљно отежати њихово интегрисање у друштво. Осим тога отварање школа за ХИВ инфицирану и оболелу сидом децу упутиће кинеском друштву „неправилан сигнал“ и почеће интензивно истискивање ове деце из обичних школских установа.

„Ђисин“ је одлучио да крене другим путем. Осим што обезбеђује средства за ХИВ инфицирану децу, он пружа и правну подршку породицама инфициране деце и сређује односе са руководством школа – напомиње им на незаконитост дискриминације ове деце.

Према подацима кинеских средстава јавних информисања, најнеповољнија ситуација са ХИВ-ом је у економски мање развијеним кинеским регионима. Сиромаштво и дискриминација од стране друштва погоршавају психолошко оптерећење ХИВ инфициране деце, и она су суочена осим са последицама свог здравственог стања, још и са сиромаштвом и депресијом.

Дискриминација ХИВ инфициране и оболеле сидом деце до данашњег дана је свакодневна појава у Кини. Кинески стручњаци позивају да друштво пружи пажњу овој деци, којој су потребна финансијска и психолошка подршка да би били пуноправни чланови друштва.

Јекатерина Зубрицкова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/ernop/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА