BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Експрес на Венеру стиже на последњу станицу

25.05.2014. год.


Интерпланетарна станица Венера-Експрес припрема се да још једном послужи науци и да урони у атмосферу Венере до висине од 130 километара. Моугуће да ће то бити последњи научни задатак летелице Европске космичке агенције у чијем конструисању су активно учестовали и руски научници. Заједно са њеним одласком у истраживањима друге планете од Сунца ће наступити затишје — тренутно у свету фактички нема мисија на Венеру које раде.

После осам година службе у орбити Венере, европски космички уређај Венера-Експрес треба да изврши нови и ризични маневар — да урони у атмосферу планете до гушћих слојева и да тамо изведе мерења. Радна орбита уређаја није се спуштала испод 250 километара (у региону северног пола планете), а у највишој тачки достигла је 66 хиљада километара.

Одлука о маневру је била донета на ”заласку” активне фазе рада уређаја. Он је скоро потрошио гориво, а главни научни задаци су извршени. Основна научна мисија трајала је око годину и по после доласка до Венере у априлу 2006. године; после тога рад Венере-Експрес је продужаван неколико пута. Сада планирају да га одржавају до 2015. године, ако, наравно, улазак у атмосферу буде завршен повољно. Истраживачи не искључују да се остаци горива на летелицибити потрошени за време тог ”зарањања” и да ће Венера-Експрес пре рока сићи с орбите. Између осталог, чак ако маневар успе, уређај ће радити само до 2015. године.

Нешто раније Венера-Експрес се већ спуштала прилично ниско, приближно до 165 километара, али сада се планира да се спусти до висине од око 130 километара, а ако пође за руком, онда и ниже. Пошто је главни задатак мисије било проучавање атмосфере планете, овај маневар ће омогућити да се добију подаци са оних висина које није превише повољно проучавати са дистанце.

Венера-Експрес је једини уређај за истраживање Венере који успешно делује у последњим деценијама, лансиран после 15-годишњег прекида. Јапански уређај Akatsuki, лансиран 2010. године, није изашао на прорачунату орбиту око планете.

Занимљиво је да ни Венера-Експрес у извесном смислу није била потпуно планирана. Прво је Европска космичка агенција (ЕКА) планирала мисију Марс-Експрес за истраживање Марса. После њеног старта 2003. године било је решено да се објави конкурс за мисију у којој ће се користити иста конструкција летелице као и за Марс-Експрес. Победио је предлог за истраживање Венере.

Скуп научних инструмената (седам укупно) такође је делимично наслеђен од старијег маросвког брата и сонде Розета. Тако је испала прилично јефтина, а што је најважније врло ефикасна по научном ефекту мисија која је стартовала 9. новембра 2005. године.

За Русију Венера-Експрес значи прилично много. Совјетска планетарна наука је достигла најбоље резултате управо у истраживању Венере, зато пројекат који јенаставио успешно започете радове у СССР у сваком случају се узима прилично блиско срцу. Од самог почетка разраде мисије руски научници су у њој активно учествовали. Два спектрометра урађена на летелици била ру разрађена, произведена и испитана уз учешће руских стручњака. У три друга експермента руски научници учествују као истраживачи.

Неколико резултата које су добили руски стручњаци ушли су у списак најважнијих достигнућа мисије, означених на сајту ЕКА. Прво — регистрована су колебања коцентрације сумпор-диоксида, што може да сведочи о недавном вулканизму. Друго — према подацима дугогодишњих посматрања пронађено је да глобални вихор који обавија читаву планету, постепено се убрзава. Треће — помоћу уређаја Венера-Експрес први пут је био пронађен врло танак озонски слој у атмосфери планете.

Да ли ће за Венеру остати место у планетарним програмима космичких сила? Данас одговор на ово питање још није одређено. С једне стране, Русија намерава да пошаље на Венеру уређај за слетање Венера-Д (Д — од ”дугорочна”), који треба да преживи на усијаној површини планете око 24 сата. Али прецизни датуми ове мисије нису одређени, и она ће бити изведена најраније 20-их година. Могуће да ће према Венери ипак бити изведен јапански уређај Akatsuki — покушаји да се он врати ка планети биће предузети 2015. године. И то је све. Планета коју називају сестром Земље — толико личе по величини и вероватно оним условима од којих је започела њихова историја — може да остане усамљена.

Олга Закутњаја,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/ridingwithrobots/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА