BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД и ЕУ: тајна зона слободне трговине

САД и ЕУ: тајна зона слободне трговине
23.05.2014. год.


У близини Вашингтона је почела још једна, пета рунда преговора о стварању зоне слободне трговине између ЕУ и САД. Бела кућа веома пожурује своје европске партнере у вези с потписивањем одговарајућег документа. Узрок је врло једноставан: Барак Обама треба бар нешто да убаци у касицу својих спољнополитичких достигнућа.

Она нису запажена за све време његовог председничког мандата. Нема мира у Авганистану, ни у Ираку, неуспешни су покушаји регулисања ситуације на Блиском истоку, покварили су се односи с Арапима. Москва је осујетила натовски аншлус Украјине. Испоставља се да добитник Нобелове награде за мир 2009. године уопште нема чиме да се похвали.

Али, ни предстојеће потписивање Споразума о трансатлантском партнерству у трговини и инвестицијама, односно Transatlantic Trade & Investment Partnership (TTIP), како се званично назива пакт о слободној трговини, уопште није загарантована ствар.

ЕУ и САД су започеле преговоре о њему у лето 2013. године и надале су се да ће га завршити до краја ове године. Стручњаци су још тада говорили да је апсурдно посветити тако великом трговинском споразуму годину и по дана. Ипак се ради о стварању до сада невиђеног слободног тржишта. Становништво ЕУ чини преко 500 милиона људи. Годишњи трговински промет између САД и ЕУ се процењује на 2 милијарде евра! Обично се преговори о таквим шемама одвијају дуги низ година.

Крајем прошле године већ је почело да се говори о томе да ће преговори бити завршени до краја 2015. године. А сад су стручњаци уверени у то да ће у најбољем случају моћи да се заврше крајем 2016. године. Односно, може се десити да Обама не прими такав поклон до новембарских избора 2016. године. Тада ће време његовог председничког мандата изгледати потпуно празно.

Најаве оваквог финала су очигледне. 21. маја је 250 друштвених организација Европске уније истовремено послало колективно писмо комесару за питања трговине ЕУ Карелу де Гихту. Оне су захтевале да се скине тајна с преговора који су у току, да се обнародују главна документа и да се јавност обавести о чему се договарају Брисел и Вашингтон.

Расте опозиција према пакту у Европи. Аналитичари кажу да се може десити да после избора за Европски парламент његов нови састав на одобри споразум.

На први поглед слобода трговине с Америком изгледа дивно и красно, али је то само привид, сматра Моник Гојен, председник Европског бироа савеза потрошача (Monique Goyens, directrice du Bureau Européendes Unions de Consommateurs BEUC), која се сматра једном од најутицајнијих жена у Европској заједници. Под њеним руководством су уједињене све потрошачке организације Европске уније, територије с готово 500 милиона становника.

За европске потрошаче није све позитивно у овом трговинском пакту. Плашимо се да ће споразум бити постигнут захваљујући снижавању европских стандарда безбедности у области намирница, робе широке потрошње, хемије и заштите електронских база података. Они су у ЕУ знатно виши него у САД. Наши стандарди могу бити минирани овим пактом.

Ради се о томе како се ови пактови заправо формирају и која права и обавезе се дају потписницима. Могуће је да ће се водеће америчке и европске мултинационалне корпорације радовати оваквом пакту. Али, европски синдикати у планираном споразуму виде још један напад међународних корпорација на законе о раду и заштити права радника истиче представник Националног центра запослених Белгије, Етјен Лебо (Etienne Lebeau, Centre Nationaledes Employes).

То ни у ком случају није први велики споразум о слободној трговини. Већ нам је познат NAFTA, односно Северноамерички споразум о слободној трговини из 1994. године. Ништа добро америчким радницима и службеницима овај споразум није донео. Он није донео ништа добро ни другим учесницима: ни Мексиканцима, ни Канађанима. Приходи великих корпорација су се, наравно, повећали. Али, то се не може рећи за услове живота и рада обичних људи.

Посланик Европског парламента Пол Марфи (Paul Murphy MEP) сматра:

Овај споразум се представља скоро као Деда-Мраз за Европу и ветар у једра за економију ЕУ: никаквих проблема, економски раст, потпуни напредак, радна места. Онда није јасно зашто се преговори о таквом пакту воде у таквој тајности као да је у питању споразум између обавештајних служби?

Преговори се одвијају у потпуној тајности, без икаквог приступа јавности информацијама о процесу, без политичких дискусија. Резултат овога ће скоро гарантовано бити погоршање радних и социјалних услова запослења и живота, и штета по природну околину. Амерички пољопривредни бизнис одавно покушава да протури намирнице с ГМО у Европу. И добиће такву могућност.

На инсистирање Француза, ЕУ је већ била принуђена да избрише са списка тема за преговоре секторе европске економије као што су аудио тржииште и култура. Париз је изјавио да артефакти „културне изузетности“ Француске нису тема за разматрање с јенкијима, шампионима у роби за разоноду широке потрошње. Како данас пише интернет-издање EU Observer, Французи су од почетка били против пакта о слободној трговини с САД. И пристали су на преговоре искључиво да не би били проглашени за окореле опозиционаре.

Неки аналитичари ЕУ кажу да ће после избора за Европски парламент судбина пакта постати још неизвеснија. Он треба да потврди споразум, а постаће знатно више десничарски оријентисан и антиамерички. И сад нико није сигуран у то да ће ЕП бити спреман да нешто „поклони“ Обами.

Андреј Федјашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: East News/imago/Ralph Peters/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА