BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Како Европска унија гледа на председничке изборе у Украјини

Како Европска унија гледа на председничке изборе у Украјини
24.05.2014. год.


25. маја биће одржани превремени председнички избори у Украјини. Сви признају да су они неопходни, али унутрашња политичка ситуација у земљи коју привремене кијевске власти нису успеле нимало да доведу у ред, доводи у питање правовременост гласања.

Да ли ће избори моћи да се одрже у потпуном складу с демократским принципима ако се имају у виду оружани сукоби на истоку земље? Какав ће бити одазив бирача, да ли ће избори моћи да се сматрају легитимнима? Али, у Европи се на сва ова питања гледа кроз прсте.

У складу с амандманима који се тичу закона о председничким изборима, а које је донела Врховна Рада Украјине, избори ће се сматрати легитимнима, чак и ако читави региони не буду учествовали на њима. Чини се да ће међународни став у вези с изборима у Украјини бити исти. Руско МСП је више пута упозоравао на то да је бесмислено надати се правоснажности председничких избора у условима грађанског рата у Украјини. Пре свега треба постићи обуставу ватре и одлагање оружја. ЕУ је оптужила Русију за провокације с циљем ометања предстојећих избора, с којима она сама, судећи по свему, веома жури. ЕУ признаје да има „проблема“ (читај – борби) у низу региона, али да ће избори у целини протећи нормално. Како истиче директор Центра за европска истраживња у Бриселу, Данијел Грос,

- У Украјини тренутно ради веома много страних посматрача, има хиљаду посматрача из ОЕБС. Закључак ЕУ о легитимности избора ће се заснивати на њиховом закључку. Мислим да ће на 90% територије избори бити одржани нормално, питање је шта ће се дешавати на остлих 10% - у две области у којима трче људи с оружјем (не знам како да их окарактеришем), покушавајући да осујете изборе. Да ли ће они пуцати у људе, да ли ће киднаповати људе или ће красти бирачке кутије? Не знамо које размере ће попримити ова појава. У осталом делу земље ће све бити нормално, али опет: ако посматрачи кажу да избори нису били поштени, ЕУ их неће признати.

Такав је став ЕУ, која је одавно одредила свој став у погледу недвосмисленог подржавања избора у Украјини. Неки стручњаци сматрају да ће посматрачи, којих ће бити око три хиљаде, бити позвани да изгладе евентуалне незгодне моменте и да легитимишу изборе у очима западне јавности. Брисел се веома узнемирио због одбијања председника Јануковича да потпише споразум о придруживању у новембру 2013. године на самиту Источног партнерства. Европска унија више не жели да губи време. Источно партнерство је један од најомиљенијих пројеката ЕУ у оквиру програма за ширење добросуседских односа. И ЕУ је заинтересована за то да у фотељи председника Украјине буде кандидат апсолутно лојалан Европи.

Европска унија је више пута изјављивала да је неопходно да Украјинци изразе своје мишљење на изборима. Међутим, социолози истичу да се очекује низак одазив у источним регионима – дакле, у земљи у целини. И међу 21 кандидатом који су дошли до финалног гласања нема ниједног чији би програм укључивао тачке које одговарају захтевима источних региона. Олег Царјов, за којег се сматрало да представља интересе дела становништва Украјине који говори руски је пре месец дана повукао своју кандидатуру. Он је ово образложио тиме што није имао могућност да учествује у теледебатама и да зато не може да упозна са својим ставовима све становнике Украјине. Царјова су пре тога претукли украјински радикали после учествовања у емисији на локалном телевизијском каналу.

По проценама стручњака, највероватније има само два претендента на фотељу председника у Украјини. Борба ће се водити између лидера странке „Баткившчина“ Јулије Тимошенко и милијардера Петра Порошенка. Он ужива највећу подршку Украјинаца. На западу признају да не би желели да виде бившу премијерку Тимошенко у председничкој фотељи. И својим радикалним изјавама које су доспеле на интернет, она је учинила да значајном делу либералне западне јавности постане незгодно да је подржава. Још један кандидат који обећава да неће укинути руски језик као званични и да неће прекинути економске везе с Русијом је самостални кандидат Сергеј Тигипко. По анкетама, он у изборној трци може да претендује само на треће место.

Јекатерина Иванова,

Читајте више на Украјина из минута у минут



  • Извор
  • Глас Русије, фото: REUTERS/VALENTYN OGIRENKO/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА