BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД навела имена кинеских хакера са еполетама

САД навела имена кинеских хакера са еполетама
24.05.2014. год.


Нови шпијунски скандал између САД и Кине може да разреши Пентагон, како би се од Конгреса изнудила средства за кибернетичку одбрану, истакао је за агенцију "Росија Севодња" сарадник Уралског државног економског универзитета Јевгеније Јашчук. 19. маја власти САД су оптужиле петорицу кинеских војних чиновника за економску шпијунажу и крађу поверљивих комерцијалних информација путем хакерског напада.

То је први случај када су САД оптужиле за хакерски напад званична лица стране државе. Отприлике пре годину и по председник Барак Обама је први пут назвао Кину објектом који води кибернетичке нападе на америчке државне структуре и корпорације. Касније први пут САД су навеле конкретни војни ресор у Шангају, узазавши улицу, број зграде и спрат одакле је извршен упад на сервере у САД. Први пут су била објављена имена и фотографије петорице хакера са еполетама. У криминал су умешани официри одреда 1398 кинеске армије.

Само на који начин су Американци утврдили да су у компјутерску шпијунажу умешани управо ти официри? Како сматра Јевгениј Јушчук:

- Мени се чини немогуће доказати да је упад извршио конкретно одређени кинески чиновник без отварања сервера на кинеској територији. Могуће је подићи буку око тога, привући пажњу, издејствовати буџет за кибернетичку одбрану. Не искључујем да је управо то главни циљ читаве кампање. Исто су они радили када су још совјетски бомбардери летели изнад америчких носача авиона. Американцима је било потребно да направе фотографију где је доле њихов носач, над њим сојветски бомбардер, а над свима њима амерички ловац. Тада су добили буџет за зравој ловаца, носача авиона и свега осталог. Мислим да је овде у питању исто то.

Скандал је избио 19. маја увече. А 16. маја завршена је посета начелника генералштаба НОАК Фанга Фенхуија САД. У току преговора, саопштили су дипломатски извори, Пентагон је инсистирао на транспарентности ракетног и космичког програма Кине и изласку на конкретне договоре са САД. Није пошло за руком да се договор постигне. Није искључено да су при томе Американци наишли на такав ”велики кинески зид” да су схватили: чак имена петорице војних хакера неће моћи да размене за уступке Кинеза. И тада су објавили компромитујући материјал о војним хакерима. То је сасвим вероватна верзија, сматра експерт.

- Да, то је сасвим вероватно. Такво објављивање информација може да буде ситна освета због тога што се нису договорили. Али она није посебан проблем. Максимум — неће дати визу за Америку оном војном чиновнику којег су ухватили у шпијунажи. Али он и сам тамо неће путовати, пошто зна државне тајне.

Министарство правде САД тужило је компјутерске шпијуне из кинеске војске. Према подацима америчких истражитеља, хакери су украли тајне трговинске информације и унутрашњу документацију од 5 компанија и једног синдиката. То су између осталог гиганти сателитске и нуклеарне индустрије у сфери соларне енергетике.

Власти Кине поричу умешаност својих официра у инцидент и упозоравају да оптужбе од стране САД прете погоршањем билатералних односа. Американци су преко генералног тужиоца Ерика Холдера одговорили исто тако љутито: Ми морамо да кажемо: доста. Администрација САД неће трпети оваква дејства.

Наталија Кашо,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Flickr.com/mindfrieze/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА