BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Опширни пројекат Росњефт и ExxonMobil

Опширни пројекат Росњефт и ExxonMobil
04.05.2014. год.


Нафтно партнерство. Роснефт и ExxonMobil почели су геофизичка истраживања у Карском мору. Налазиште се налази на северу акваторије.

Оно заузима скоро 200 хиљада квадратних километара. Залихе ресурса у овом региону, према различитим проценама стручњака, могу да износе десетине млрд тона нафтног еквивалента.

Шта је неопходно за освајање Арктика? Одговор на ово питање ће пружити истраживања, која спроводе Роснефт и ExxonMobil . Маршрута експедиције је прокрчена преко низа најмање истражених делова мора Северног Леденог океана. Пре освајања вероватних налазишта важно је проценити физичке особине леда, одредити путеве миграције ледених санти, као и схватити, како а да се не нашкоди фауни тог региона. Захтеви према еколошким нормама сваке године постају строжи, - истиче директор института проблема нафте и гаса РАН Анатолиј Дмитријевски.

- Перспективе су велике, мислим да узимајући у обзир искуство, стечено у јужним деловима Карског мора, добри резултати су на помолу. Међутим, мора да се узме у обзир еколошка ситуација, јер рањива северна природа тражи посебну пажњу. Знамо о последицама хаварије у Мексичком заливу. Тамо је дошло до озбиљног избацивања нафте. Међутим, то је топло море, зато су последице ликвидиране помоћу природних чинилаца. Хладне воде не апсорбују «дошљаке» у виду нафте, те загађивања могу да буду озбиљнија.

Експерти се за сада не усуђују да претпоставе обим залиха енергената Северо-Карског налазишта. Могуће је да су то милиони, а можда милијарде тона нафтног еквивалента. Од тога, колико тамо има нафте и гаса, зависиће вредност пројекта. После тих процена нафташи ће одлучити, каква ће се тражити улагања капитала, који ће начин вађења нафте бити најприхватљивији. Иначе, већ је данас очигледно да тај перспективни пројекат неће бити јефтин. Чак и солидна компанија, као што је Роснефт, сама не може да то савлада, - каже генерални директор Института националне енергетике Сергеј Правосудов.

- Зато је био предложен ExxonMobil блокирајући пакет деоница – више од 30 одсто. Компанија плаћа геолошка истраживања. Ако се енергенти нађу у великом обиму, они имају могућност да учествују у њиховом вађењу. Трошкови ће касније бити надокнађени, поред тога, они ће добијати профит од вађења. То је доста добри режим. При томе је он учинковити и за Роснефт, јер он, сачувавши контролни пакет, не улаже новац у рискантна геолошка истраживања, јер негде се нађе много нафте и гаса, док на другом месту ништа нема. Међутим, ова шема је учинковита и за странце, јер они немају сопствене крупне залихе. Зато они траже по читавом свету, где би им пружили могућност да нађу нафту и гас да би их после вадили.

Како је познато, освајање Северо-Карског налазишта у Арктику није први и, како претпостављају експерти, није последњи заједнички пројекат. Сама чињеница да су Роснефт и ExxonMobil створили Арктички Научно-пројектантски Центар епиконтиненталних разрада, сведочи о перспективним плановима. Крајем априла су партнери одобрили нови заједнички програм за истраживања и разраду налазишта Уст-Ленски на епиконтиненталном појасу мора Лаптевих и Северо-Врангелевски-1 на епиконтиненталном појасу Чукотског мора.

Олег Обухов,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА