BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Врба за Цвети

13.04.2014. год.


Православни хришћани у читавом свету данас 13. априла славе један од дванаест главних празника црквене године – Цвети, који у Русији традиционално називају Врбовом недељом. Овај празник завршава Велики пост, који је трајао 40 дана, те почиње Страсну седмицу. Она ће се завршити Светлим Христовим Васкрснућем. Ове године верници свих хришћанских конфесија славе га истовремено – 20. априла.

Црквени назив данашњег празника је Улазак Господа у Јерусалим. Приликом литургије верници се још једном сећају јеванђелских догађаја од пре више од 2 хиљаде година. Овај дан је за све вернике тужан, а поред тога и радостан празник, - објашњава предавач московског Православног Свето-Тихоновског друштвеног универзитета свештеник Вадим Леонов.

Неколико дана пре својих патњи Господ Исус Христос је ушао у Јерусалим не само у пратњи својих ученика, којих је било много у то време, већ и уз свечани дочек читавог народа. Он је ушао као цар. Реч је о томе да су Јудеји у старо доба, као и данас, очекивали долазак Месије, Спаситеља, што су прорицали древни пророци. Многи су људи онда поверовали да је Исус из Назарета тај пророк. Међутим, они су веровали да ће их Месија ослободити, пре свега, политичке власти Рима. Дочекавши Исуса Христа, они су га поздрављали: «Осана Сину Давидову! Благословен, Ко долази у име Господње!» Међутим, сам је Исус био свестан да ти људи не разумеју суштину његове веронауке, те ће га ускоро одбити. Зато се у овом празнику преплићу радост и туга.

Познато је да су становници Јерусалима дочекали Спаситеља са палмовим гранама у рукама. Зато је западни назив свечаности Палмова Недеља. Тог дана традиционално католици и протестанти украшавају палмове гране, маслине или шимшир слаткишима, воћем и врпцама и поклањају их деци. Међутим, у Русији су палме и друге егзотичне биљке реткост, зато је празник добио назив Врбова Недеља. Верници тог дана доносе у храм гранчице врбе ради освећивања. Ту традицију чувају и у православним руским парохијама у иностранству. У Шпанију специјално доносе те гранчице, - прича настојатељ храма Свете равноапостолне Марије Магдалене протојереј Андреј Кордочкин.

Трудимо се да би се према православном обичају у нашем храму освећивале врбе. Обично их доносе из Русије, Украјине специјалним аутобусима. Свакако, ако немамо врбе, украшавамо храмове палмовим гранама. За наш храм је данашњи празник посебан, јер служи митрополит Волоколамски Иларион – председник одељења Спољних Црквених послова Московске патријаршије.

У руским парохијама Тајланда, напротив, Цвети славе са палмовим гранама. Врба је за Тајланд велика егзотика, има је само у планинама, - каже представник РПЦ у Краљевини Тајланд и Камбоџи архимандрит Олег Черепањин.

У Тајланду се врбе специјално култивирају као декоративна биљка само на северу земље у планинама. Понекад их продају на пијацама, али је то скупо задовољство. Иначе, палме расту у двориштима храмова.

У старо доба је у Русији постојао још један обичај – све до средине 18. века у многим градовима и селима за Цвети се обавезно одржавале свечане поворке на челу са архијерејима и свештенством, који су јахали магарце или коње попут Христа, који је јахао магарца. При томе су градоначелници морали да воде животиње за дизгине. У Москви, например, сам цар је водио магарца, којег је јахао првојерарх Руске цркве. Ове године су традицију одлучили да обнове у Санкт-Петербургу. Додуше, уместо архијереја и државника магаре ће возити колица са цвећем и укићеним гранчицама врбе, иза њих ће ићи верници.

За празник Цвети, хришћани, који су имали 40-дневни пост, смеју да једу рибу и пију вино. Од понедељка почиње Страсна недеља, последња пред Ускрсом. То је време строгог поста и молитвене припреме за Ускрс.

Милена Фаустова,

 


  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА