BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

"Аида" Петера Штајна – прича о великој љубави

01.05.2014. год.


У московском Музичком позоришту Станиславски и Немрович-Данченко даје се суперпремијера: Вердијева "Аида" у поставци истакнутог европског мајстора Петера Штајна. Од три представе које је редитељ поставио у Русији, то је једини рад у оперском жанру.

Веома волим музику и умем да радим са оперским уметницима, тврди 76-годишњи доајен режије. Поставке Петера Штајна изводиле су се у миланској Скали, Бечкој државној опери, у позориштима Цириха, Лиона, Барселоне... И коначно, Москва. И најчувенија опера Ђузепеа Вердија "Аида".

Представа ће несумњиво имати успеха. У њој има живота, страсти – то је главно за сваку представу, било драмску, било музичку. За разлику од Ескилове "Орестије" и Шекспировог "Хамлета", које је Штајн поставио са руским драмским уметницима и у којима није штедео разне редитељске поступке, у опери он у целини иде за музиком, строго пратећи партитуру. Изгледа да је узет у обзир сваки детаљ: композитор има седам сцена – и редитељ такође, после сваке сцене спушта се завеса... Декор није гломазан, прецизан је, перципира се као својеврсни архитектонски симбол Древног Египта у којем се одвија радња. У костимима је очигледан египатски колорит, али они би могли да се носе и у наше дане. Што се тиче тумачења сижеа... Ово је прича о великој љубави – каже Петер Штајн. Музчки рукововодилац псотавке, главни диригент Позоришта Станиславског и Немирович-Данченка Феликс Коробов у потпуности дели мишљење редитеља.

- Када смо почели да радимо, прво на шта смо обратили пажњу је да се читава партитура у три четвртине састоји од нијанси „пјано“, „мецо-пјано“, „мецо-форте“. То је врло интимна опера, врло интимни сиже. Да, он се одвија на позадини великих политичких догађаја. Али то је свеједно опера и три заљубљена.

Љубавни троугао који раздире и на крају крајева доводи до трагичне смрти робињу Аиду, храброг војника Радамеса и ћерку фараона Амнериса, доминира у читавој представи. Ратови, политичке интриге, судови повлаче се у други план. Управо тако је замислио композитор своју '"Аиду", уверен је Петер Штајн. Редитељ је у недоумици поводом неких савремених поставки ове опере.

Уместо да се једноставно исприча прича несрећне љубави тих људи, из неког разлога смештају их или у совјетско, или фашистичко време, час тобоже у прави Египат, мада не могу да замислим како то може сада да се представи! У Аиди има уметака источне музике и када при томе на сцени приказују људе који се налазе или у концентрационом логору, или у офису са компјутерима, то изгледа у најмању руку незграпно.

Наравно, политика ме брине и имам сопствено мишљење о свим питањима, али то ми не смета да радим свој посао. Једноставно увек имам у виду да радим за публику. Редитељ не крије да је задовољан московском поставком.

Руски певачи, руски диригент и немачки редитељ уложили су напор да италијанска музика звучи онако како треба. Огромна снага музике састоји се у томе што је она свуда, она је јасна свима, независно од националности.

Рита Болотска,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Vl.ru/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА