BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Помоћи Украјини и... посвађати се са Гаспромом?

01.05.2014. год.


У понедељак 28. априла Укртрансгаз и словачки оператор Еустрим треба да потпишу меморандум о реверсним испорукама плавог горива на украјинску територију. После две године ургирања Кијев је, рекло би се, напредовао ка животном циљу – енергетској независности од Русије. Али колико блиско? И зашто се Словачка упорно противи том реверсу?

Зашто не жели да помогне младој украјинској демократији, за шта је заслужила у очима ЕУ етикету лобисте руских интереса?

Ово је сложена прича, она дотиче националне интересе Словачке, објашњава професор

Паневропског универзитета у Братислави Владимир Бачишин:

- Идеја да се организује реверс из Словачке у Украјину постојала је одавно. И да се Словачка одлучила на њега у пуном обиму, требало би изградити део цеви од станице за мерење гаса у Великим Капушанима, где стиже руско гориво, до украјинског Ужгорода. Зашто смо одбијали и одбијамо такву варијанту? Из низа разлога. И пре свега зато што са великом вероватноћом Гаспром заузврат може да прекине транзит преко наше територије. Јер он је категорички против реверса, сматра га преваром. Да, ми бисмо добили своју гасну квоту из Северног тока, али лишили бисмо се статуса транзитера, пошто се не бисмо бавили већ испорукама у Чешку и Западну Европу. То значи да бисмо поднели осетан финансијски губитак, што Украјина не може да не схвата. Наш договор са Гаспромом о транзиту делује до 2029. године. Јасно је колико осетљиви могу да буду трошкови за словачку економију у случају покварених односа са руским партнером.

Пумпање великог обима реверсног гаса магистралним цевоводом, на чему је инсистирала Украјина, директно дотиче бизнис-интересе Гаспрома. За Словачку је самоубиствено да улази са њим у конфликте. Тим пре што њена економија скоро потпуно зависи од руских енергената. Постоји још једна околност. Изградња нове цеви од Великих Капушана, којом би могло да се пумпа 10-20 милијарди кубних метара гаса годишње, захтева трошкове. Словачки премијер Роберт Фицо више пута је понављао да Словачка нема ништа против да помогне Украјини, али није спремна да за то плати. А потребно је до 20 милиона евра. Украјина, јасно је, паре нема, ЕУ не жури да их издвоји. И решили су да укључе другу варијанту – мали цевовод Војани-Ужгород, малог капацитета. Тренутно његова пропусна моћ у страну Украјине (а годишње њој треба преко 30 милијарди кубних метара гаса) свега је је 3,2 милијарде. То и јесте тријумфални резултат словачко-украјинских преговора.

- Нашли смо се између две ватре, каже Владимир Бачишин. С једне стране на нас притискају ЕУ и САД, наводно као члан ЕУ морамо да заузимамо солидарну позицију помоћи Украјини. Али како да бранимо при томе националне интересе Словачке, као да задржимо ниво прихода становништва који је код нас и тако мал те не најнижи у Европи? Морали смо да мислимо о приоритетима. Једном речи, добри партнерски односи са Гаспромом за Словачку приоритет су број један.

Словачки експерт напомиње да Меморандум о реверсним испорукама гаса још ни из далека није споразум о испорукама. А пре намера да се упостави процес. Има и других осетљивих момената, о којима не говоре. Треба осигурати испуњеност цеви, купити гас по прихватљивој цени, која зависи од коњуктуре тржишта, а оно је непредвидиво. Па и сам слоган „избавити се од руског гаса“ испод сваке је критике. У сваком случају, Украјина ће добити исту ту руску сировину, од које ни она, ни Европа у догледној будућности очигледно не може да се „избави“.

Гајане Ханова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: eustream.sk/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА