BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Експерти: САД неће моћи натерати Европу на економски рат са РФ

Експерти: САД неће моћи натерати Европу на економски рат са РФ
29.04.2014. год.


Тешко да ће Вашингтон успети да сломи отпор Европске уније и да је натера да уведе озбиљне економске санкције против Русије, јер земље ЕУ не желе да руже чврсте трговачке односе са Москвом, тврде стручњаци са којима су у уторак разговарале РИА Новости.

У Украјини је 22. фебруара дошло до смене власти, која је имала одлике државног удара. Рада је сменила председника Виктора Јануковича, променила Устав и расписала изборе за 25. мај. Москва сматра да легитимност одлука Раде изазива сумњу. Крим и Севастопољ су се припојили Русији после референдума 16. марта. Поновно уједињење Русије и Крима Запад не признаје и због тога уводи санкције против низа руских политичара и бизнисмена. Председник РФ Владимир Путин је изјавио да референдум одговара нормама међународног права и Повељи УН, а руски МСП је више пута истицао да је крајње неумесно и контра продуктивно разговарати с Москвом језиком санкција.

Нешто раније су објављена презимена Руса и Украјинаца који се налазе на раширеном списку санкција Европске уније. На списку су се налазила 33 човека, а онда су додата још 15, укључујући и потпредседника владе Дмитрија Козака, начелника Генералштаба оружаних снага РФ Валерија Герасимова и начелника обавештајне службе Игора Сергуна, представника председника Русије у Криму Олега Белавенцева, министра за Крим Олега Савељева, потпредседнике Државне думе Људмилу Швецову и Сергеја Неверова, в.д. губернатора Севастопоља Сергеја Мењајлу, сенатора Крима и Севастопоља у Савету Федерације Олгу Коватиди, као и представнике народне војске на југоистоку Украјине. Свим овим људима је забрањен улазак у ЕУ. Осим тога, биће замрзнути сви њихови евентуални рачуни у европским банкама.

Шефови дипломатије ЕУ су 14. априла требали да дискутују о будучим формалним и економски односима са Кримом, чији улазак у састав Русије ЕУ не признаје. Ипак, није било никаквог комуникеа после сусрета. Према подацима из медија, одлука се може очекивати на следећем сусрету министара спољних послова ЕУ 12. маја.

ЕУ НИЈЕ СПРЕМНА ЗА ЕКОНОМСКЕ САНКЦИЈЕ

И САД су рашириле санкције против Русије. Међутим, за разлику од Европе, они су укључили не само политичаре, него и представнике бизниса, као и неке руске компаније. Према мишљењу експерата, Европљани уопште нису заинтересовани за раскидање трговачких односа са Русијом и зато неће да понављају америчка ограничења.

САД су у понедељак, због ситуације у Украјини, рашириле свој списак санкција и укључиле седам Руса и 17 компанија. На тај начин се на спсику санкција САД налази скоро 50 руских, кримских и украјинских политичара и пословних људи.

„Европске санкције имају други карактер, за разлику од оних које је објавио Вашингтон у понедељак. Вашингтон почиње да шири санкције на одређене комерцијалне компаније и војно-техничку сарадњу. Европљани за сада не иду на то и настављају са конкретним санкцијама против конкретних политичара. Осећа се разлика у позицијама ЕУ и САД, мада и једни и други стратешки негативно оцењују како виде улогу Русије у развоју украјинске кризе“, рекао је Николај Кавешников, експерт Руског савета за међународне послове, шеф катедре за европске интеграције у МГИМО.

Он мисли да европске санкције „имају сасвим симболични карактер и да неће нанети значајну штету руској економији“.

„Са стане Европљана то је симбол тога што они сматрају да је понашање Русије неправилно и неадекватно. То је симбол који европски политичари показују својим бирачима, свом јавном мњењу и светској заједници“, сматра експерт.

ВАШИНГТОН НЕЋЕ СЛОМИТИ ЕВРОПУ

Заменик директора и руководилац центра Британских истраживања Института за Европу РАН, Алексеј Громико је рекао да се у понашању Европе јасно види утицај САД и да тај притисак постепено утиче на смањење нивоа односа са Русијом.

„Нема сумње да постоји притисак Вашингтона и да је он утицајан. Али санкције ове врсте – на списковима је више политичара, него бизнисмена – су знак да ЕУ постепено под тим притиском иде у рикверц у односима са Русијом, али то ипак ради максимално споро“, рекао је аналитичар и додао да се, према његовом мишљењу, чланице ЕУ „у души надају да ће се ситуација стабилизовати и нормализовати пре него што дође до јачих санкција“.

Громико је рекао да у ЕУ постоје земље које не подржавају политику САД.

„Међу њима има земаља које заузимају врло проамеричке позиције и које су спремне буквално на све што Вашингтон тражи од њих. Али, постоје и земље, које се, ако не отворено, онда у себи, скептичније односе према садашњој политици Вашингтона. И са те тачке гледишта, ЕУ зависи од политике САД, али с друге стране има и своју одређену аутономију и инерцију у односима са Русијом“, додао је он,

Према руској статистици, робна размена са ЕУ је у 2012. износила 410,30 милијарди долара, показујући раст од 4,1%. Од јануара до септембра 2013., у поређењу са истим периодом претходне године, обим размене је износио 378 милијарди долара, са растом од 1,7%. Обим размене РФи САД је у 2012. износио само 26 милијарди долара.


Читајте више на Украјина из минута у минут



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/fdecomite/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА