BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кога ће усрећити прашко "Источно партнерство"?

25.04.2014. год.


"Источно партнерство" обележава свој пети рођендан. Узраст је дечији, али су амбиције организације у рангу одраслих.

Као и 2009. године, када је Чешка председавала ЕУ, самит се поново одржава у Прагу. Пред његов почетак, министар спољних послова РФ Сергеј Лавров упозорио је на распаљивање антируских осећања. Брига Москве је разумљива. Успавано "партнерство" се политизује на очиглед свих.

На последњем самиту у Виљнусу присуствовао је тадашњи председник Украјине Виктор Јанукович, али није потписао споразум о придруживању са ЕУ, што је довело до украјинске кризе. Тада, градоначелник Прага је протестовао против присуства Јануковича на самиту. Данас, ово питање више није актуелно. У чешкој престоници су до последњег часа очекивали в.д председника Украјине Александра Турчинова, али је на крају допутовао в.д. министар иностраних послова Андреј Дешица.

Самиту ће присуствовати лидери Чешке, Аустрије, Литваније и Пољске, као и високо руководство ЕУ, које представља европски комесар за проширење Штефан Филе. Циљ састанка, према речима специјалног изасланика Чешке за питања "Источног партнерства" Петра Мареша: "Нови поглед на дугорочне перспективе" организације. Таква нејасносност не задовољава Литванију. Виљнус је још пре самита позвао да се омогући "источним партнерима" чланство у ЕУ и да се размотри читава европска политика, јер се, наводно, појавило много нових изазова.

Дакле, можемо ли очекивати од самита у Прагу неке конкретне резултате? Шеф Центра за политичке технологије Сергеј Михејев:

- Могуће је да ће "Источно партнерство" покушати активније да искористи украјинску ситуацију. Ипак, потенцијал организације је мали и она нема капацитет да се бави фундаменталним проблемима. Чак и увођење безвизног режима, као са Молдавијом, у суштини не представља ништа, осим новог таласа гастрбајтера у Европу. Мислим да ће се на самиту расправљати о "страшној Русији" и како да се од ње спасе младе источне демократије. Можда и поделе нешто новца који ће бити потрошен на разне донације и бирократски апарат.

У разговорима о другим могућим земљама-кандидатима за асоцијацију са ЕУ из "Источног партнерства", понекад се помињу Јерменија и Азербејџан... Међутим, по мишљењу експерта,

- Механизам асоцијације може бити укључен, али шта он даје овим земљама? Отворену трговину са ЕУ? Само, коме она одговара? Ја не знам ни један пример користи од Споразума о придруживању са ЕУ, који би имале пост-совјетске земље. Који масовни производи из Молдавије, Украјине, Грузије стижу у Европу? Или шта би то Европљанима могла да понуди Јерменија? Ако се нешто и извози, то је веома уска група производа. Некада су чланице ЕУ - Бугарска и Румунија сањале да постану "повртњак Европе." Али потпавши под европске прописе и програме, они нису успели да изађу на међународно тржиште са својим воћем, поврћем и заправо су сахранили сопствену пољопривреду.

Московски политички аналитичар је уверен: "Источно партнерство" - чисто политички пројекат. На самиту у Прагу није био позван легитимни председник Белорусије Лукашенко, али се на доласку украјинског в.д. Турчинова веома инсистирало. Зашто? Да би се учврстио статус нове украјинске власти у очима западног света.

Прашки самит ће дати нове декларације о ситуацији у Украјини, сматра Михејев.

- Источно партнерство нема економских полуга за конкретна решења. Његов буџет за прошлу годину је износио 400 милиона долара. Када је било речи о асоцијацији Јерменије, "партнерство" јој је понудило 20 милиона долара, што је, чак и по стандардима ове мале земље, безначајна сума.

Гајане Ханова,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....


Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја

Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА