BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјински Мађари траже формирање аутономије у Закарпатској области

Украјински Мађари траже формирање аутономије у Закарпатској области
23.04.2014. год.


Украјински Мађари залажу се за формирање националне аутономије у Закарпатској области. Такође моле актуелне кијевске власти да врате могућност мађарским посланицима да заступају интересе националних мањина у Врховној Ради.

Без обзира на то што је у Украјини забрањено имати двојно држављанство, званична Будимпешта дели становницима Закарпатја пасоше. О потпуној подршци сународника и њихових интереса изјавио је јуче и министар спољних послова Мађарске Јанош Мартоњи.

У Закарпатју Мађари и Русини се залажу за формирање националне аутономије. Уморивши се од дејстава актуелних украјинских власти, они су решили да се максимално од исте те власти дистанцирају. Законодавна овлашћења ће имати локални парламент – мађарско-русински Национални сабор. Већ је рођен и радни назив будуће аутономије – Закарпатска регионална конфедерација мађарског и русинског народа. Ако се Мађари у Украјини сматрају мањином, Русини у тој земљи то право немају, каже експерт Кијевског центра за политичка истраживања и конфликтологију Денис Кирјухин.

- Већ више година постоје проблеми са Русинима. То је једина национална мањина у Украјини којој је Кијев одувек одбијао признање. Односи између Русина и Украјинаца били су компликовани и остали су такви до данас.

Присталице мађарско-русинске аутономије изјављују да све мађарско, исто као и русинско, треба да буде одвојено од украјинског. При томе Мађари се још залажу са формирање „мађарског“ округа на изборима за Врховну Раду. Рећ је о могућности да се за украјински парламент кандидује кандидат мађарског порекла из тог региона.

Будимпешта такође подржава жељу својих сународника. Како је изјавио јуче амбасадор Мађарске у Украјини Михаил Бајер, „украјински Мађари би желели да формирају аутономију и сами да управљају својим пословима у Украјини“. Бајер није одрицао да Мађарска активно дели пасоше становницима Закарпатја, затварајући очи пред тим да је у Украјини забрањено имати двојно држављанство.

На тај начин ситуација измиче контроли Кијева. Украјински националисти, сазнавши за то, одржали су протестне филипике. Од тренутка проглашења независности Украјине, Кијев није смислио ништа друго осим да „гради украјинску политичку нацију“ без уважавања етничког мозаика народа који живе у земљи. Заједно са украјинским држављанством свима је придружена званична националност – Украјинци. У суштини овај пројекат је доводио до полаког уништавања етничке разноврсности Украјине. Не чуди што су се становници Закарпатја осетили оштећеним, сматра украјински политиколог Ростислава Ишченко.

- Актуалне украјинске валсти покушавају да изграде моноетничку, у суштини нациостичку државу. Свака национална мањина се разматра као претња тој моноетничности. Они покушавају да спроведу насилну украјинизацију свих националних мањина. То не може да се одвија мирним путем.

Како „наранџасте“, тако и актуелне кијевске власти при најмањој могућности критиковале су пакт Молотов-Рибентроп, заборавшивши да је захваљујући њему Кијев добио Галицију, Западну Волињ, Буковину и Закарпатје. Сада је то довело до тога да је Будимпешта спремна да ревидира границе.

Ксенија Мељникова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На Морској олимпијади, коју је и ове године организовао Факултет морског и речног транспорта из Санкт Петербурга учествовало је 48 факултета и школа из Русије, једна школа из...


На Слобожанском правцу руске трупе су ослободиле скоро половину територије Волчанска. Након што су преузеле контролу над комплексом зграда, предње групе су стигле до порушеног моста у улици Привокзална....

Русија никада није одустала од преговора, за разлику од Кијева, изјавио је изасланик Москве у УН Василиј Небензја


Украјинског лидера, чији је мандат истекао данас, Русија сматра „ратним злочинцем“, изјавио је бивши председник Дмитриј Медведев


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА