BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ермитаж на Криму

22.04.2014. год.


Петербуршки Ермитаж обнавља арехеолошке експедиције на Крим. Почев од средине маја, на територији полуострва ће доследно радити седам експедиција. Објекти ископавања су антички градови изграђени пре наше ере, споменици хришћанског и муслиманског Средњег века и многи други трагови прошлости којима обилује кримска територија.

Археолошке експедиције из Ермитажа на Крим опремају се већ више од 150 година – од када је у Русији формирано Царско археолошко друштво. Најактивнија ископавања су се вршила у совјетско време, али и у последње две деценије нису престајала. Како је за Глас Русије рекла главни ризничар Ермитажа и шеф Археолошке експедиције на Јужни Крим Светлана Адаксина, годинама стечене научне, стваралачке и приајтељске везе петербуршких и кримских музејских радника постоје и данас.

- Као прво, имамо одличну експедицију у источном Криму. То су античке експедиције: за истраживање Нимфеја – врло чувеног насеља, подводна експедиција у акри – то је између Керча и Феодосије. Експедиција у Судаку и експедиција која копа у граду Стари Крим, то је намесништво Златне хорде на Криму, такође припадају Средњем веку. Затим тврђава Чембало у граду Балаклава, недалеко од Севастопоља и истраживања у Херсонесу.

За рад у археолошким експедицијама увек су позивају слободни помоћници. Пре свега они помажу археолозима физички – копају земљу и наравно, рачунају на то да ће имати среће да нађу раритет. Светлана Адаксина наставља:

- По правилу путује неколико људи из Ермитажа који се баве ресорним истраживањима. Са нама је прилично велик број волонтера. То су студенти московских, петербуршких, симферопољских универзитета, са кијевских су долазили увек. Свака експедиција за сезону ископа 150-200 квадратних метара територије. Резултати... како се посрећи. Увек је велика количина керамике, металних предмета – како дрвених, тако и савремених, зато што је одјек Другог светског рата на Криму свуда. Ми налазимо гелере граната, и чауре од патрона...

Између осталог, све што археолози Ермитажа налазе у Криму, на Криму и остаје. Тако је договорено већ низ година. Говори Светлана Адаксина.

- Наша политика је таква да проналасци треба да остану на месту, они у свом контексту изгледају много боље. И ако постоји могућност да се изложе и чувају, значи треба их тамо оставити. У Херсонесу, у Керченском националном парку увек је била таква могућност. Ми имамо могућност да користимо ауторско право за наша ископавања, јер поред тога што смо музеј, ми смо озбиљна истраживачка организација и наши археолози имају планске научне теме.

Ипак нешто од предмета нађених на Криму чува се и у петербуршком Ермитажу. Ови проналаци могу да се погледају на изложби византијске културе која ће бити отворена у музеју на неколико месеци.

Олга Бугрова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Flickr.com/ Ilya Schurov /cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА