BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Промоција књиге „Србија у Великом рату“ у Руском дому у Београду

Промоција књиге „Србија у Великом рату“ у Руском дому у Београду
20.04.2014. год.


Упркос хладном времену и киши која је непрестано падала над Београдом, велика сала Руског дома је у среду увече била пуна заинтересованих људи који су дошли на представљање нове књиге под називом „Србија у Великом рату 1914-1918“.

На промоцији су говорили њени аутори и специјални гости, који су том приликом детаљно објаснили значај појављивања књиге баш у овом тренутку, на стогодишњицу од почетка Првог светског рата, када многи покушавају злонамерно да фалсификују историју и лажно оптуже Србију за његово избијање. То је већ на самом почетку потврдила професор Мира Радојевић, коаутор књиге, рекавши да је она настала као нека врста побуне против ревизионистичке историје, и још је појаснила да је књига издата уз помоћ српске дијаспоре, Српске књижевне задруге и Београдског фонда за свет равноправних.

Она је истакла да се пред присутнима налази кратка историја Србије и србског народа у Великом рату, те упозорила да се данас у свету улаже огроман новац у штампање многих књига којима се покушава опрати историја губитничких сила. Такође, професор Мира Радојевић је позвала домаће историчаре да и они на исти начин дају свој допринос да се сачува колективно сећање на заједничку прошлост. А други коаутор књиге, академик Љубодраг Димић је подсетио јавност да су поражене силе у Првом светском рату већ 1920-их и 30-их година почеле лагану ревизију историје, а за данашње покушаје прекрајања историје је казао да су они мотивисани политичким разлозима.

Надаље, академик Димић је навео да се на почетку књиге поставља питање – да ли је Србија желела тај рат, и одмах затим је дао исцрпан одговор са мноштвом конкретних аргумената којима се доказује да је Србија у то време хтела дуготрајан мир, с обзиром да јој никако није било у интересу, нити је могла, да започиње ратни сукоб. Напослетку, после других учесника, некадашњи министар спољних послова Живадин Јовановић је говорећи о књизи подвукао да она представља брану против оптужби на рачун Србије, те да има велики национални и морални значај. Он се посебно осврнуо на ултиматум Хабсбуршке монархије испостављен Србији 1914. године, и рекао да ултиматуми имају континуитет и са новијом историјом, подсетивши на ултиматум у Рамбујеу, као и на ултиматум Ахтисарија након бомбардовања Србије. Он се потом као бивши дипломата са великим искуством запитао да ли и данас треба да водимо исту политику као те 1999. године или требамо ухватити корак са новим трендовима у контексту најновијих догађаја на истоку?

На крају презентације књиге „Србија у Великом рату 1914-1918“, Живадин Јовановић је обелоданио иницијативу да се поводом стогодишњице од Првог светског рата на београдском Калемегдану подигне споменик србским и руским војницима који су у њему учествовали, а при том је изразио наду да ће и државне институције да прихвате ту идеју, што је присутна публика поздравила бурним аплаузом подршке. На тај начин је, говорима аутора књиге и издавача, те уз неколико врхунских музичких интерпретација и читањем пробраних одломака, у великој сали Руског дома у Београду представљена најновија књига која подсећа на узроке избијања и ток Првог светског рата, за кога је тадашњи председник српске владе Никола Пашић рекао – да га Србија није хтела, али је морала да га прихвати због народне части и државног суверенитета.

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА