BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

НАСА ублажила забрану сарадње са Русијом

20.04.2014. год.


Развод НАСЕ са Роскосмосом није се десио. Само што је проглашено обустављање сарадње у космичкој сфери у свим заједничким пројектима осим МКС, авиокосмочка агенција САД одступила је корак уназад. Сада ће се одлука о сваком од заједничких програма доносити, како каже ресор, у индивидуалном поретку.

САД у пуној мери настављају да раде са Русијом на 4 међупланетарне мисије, на којима стоје руски научни уређаји, објашњава представник агенције Алард Бејтел. Никаквих ограничења неће бити са пројектима космичке геодезије, тачније мерења Земље из космоса. Амерички научници ће такође бити пуштени на 40. конференцију Комитета за космичка истраживања која ће бити одржана у августу у Москви.

Како је писало интернет-издање The Verge , није НАСА решила да казни Роскосмос: одговарајућа директива стигла је из Беле куће. Академик Руске академије космонаутике Александар Жељезњаков сматра да су се разлике појавиле када је ствар дошла до практичне реализације:

- Неко је решио да уради све на један начин, неко на други. А надаље је трезвена анализа показала да је то пут који не води никуд. Да треба делити политику и научну сарадњу. Тим пре што је ограничење односа са Рускосмосом неповољно по Американце. Сада они у одређеној мери зависе у заједничким пројектима од наше стране. Зато су и унели одређене корективе.

Саветник НАСЕ и унука 34. председника САД (и оснивача НАСЕ) Сјузан Ајзенхауер изјавила је да прекид сарадње са Русијом није продуктиван и да ће нанети штету националној безбедности САД. Говорећи у комисији Сената, она је посумњала да постоје јасне границе између дозвољене сарадње на пројекту МКС и свега осталог.

У космосу су могуће ситуације које захтевају напоре широког спектра стручњака две земље, рекла је Сјузан Азјенхауер.

- Од 2002. године у САД више од 40 космичких лансирања у интерсима НАСЕ и Пентагона реализовано је ракетом Атлас 5 са руским мотором РД-180. Стартови Атласа ће се наставити. А шта је са санкцијама? Ове ракете прави приватно предузеће на основу директних уговора са Русијом, а приватнике се забране не тичу. Испада да тако важна са САД сфера срадње на РД-180 унапред не потпада под санкције. Од других великих сфера остаје само МКС. Зато када су Американци изјавили да уводе санкције и да искључују из њих МКС, то је деловало чудно, сматра уредник листа Новости космонаутике Александар Иљјин:

Русија нема тако велике заједничке пројекте где може да се казни санкцијама. САД кажњавају, испада, саме себе. Према речима сарадника космичке гране, постало је теже, зашто што су америчким стручњацима забранили улазак у Русију. Тачније све је прилично глупо: заједнички рад се ипак води, а својим стручњацима направили су проблеме.

Према речима експерта, одређену улогу у корекцији режима санкција одиграле су бојазни да Русија може да раскине неке споразуме о МКС, што би за НАСУ било крајње болно.

Поједини програми се ипак обустављају. Између осталог то је прорада могућности заједничке аутоматске мисије проучавања Венере и испитивања модела америчког авиона са широким трупом у руској аеродинамичкој цеви.

Роскосмос је изјавио да узвратних санкција с његове стране неће бити.

Борис Павлишчев,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА