BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Жалосни дан црквене године

18.04.2014. год.


Хришћани читавог света 18. априла обележавају најжалоснији дан читаве црквене године – Страсни или Велики Петак. То је време када се верници сећају распећа, смрти, скидања са крста и погреба Исуса Христа. Пошто ће ове године Ускрс обележавати све хришћанске конфесије у исти дан – 20. априла, овај дан обележавају верници разних хришћанских цркава заједно, али свако на свој начин.

За католике Велики Петак је пре свега дан молитвене тишине. То је такође једини дан у години када се у латинском обреду не обавља тајна Еухаристије. У читавом свету, између осталог у Русији, католички свештеници у литургијској одећи црвене боје прилазе олтару који симболише Христа, и простиру се пред њим ничице или стају на колена, а верници који су се окупили на службу, моле се у тишини. Средином дана традиционално се обавља богослужење Црвеног пута. Заједно са свештеником верници обилазе око цркве свих 14 заустављања Исуса Христа на путу на Голготу – 12 учињених за живота и два везана са смрћу и погребом. На сваком се читају посебне молите. Затим се обавља Поклоњење Крсту. Пред олтар се износи крст, прекривен покровом, и постепено се открива уз узвике: „Ево дрво Крста на којем је био распет Спаситељ света“. Тог дана није уобичајено ићи у госте и веселити се. Поштује се строги пост и проводи време са породицом и обавезно иде у цркву.

У православној традицији Страсни петак је такође најстрожи дан предускршњег поста. У црквама се обављају посебни богослужбени чинови, рекао је за Глас Русије настојник цркве Александра Невског у Московском државном институту за међународне односе протојереј Игор Фомин.

- То је дан када су распели Господа нашег Исуса Христа. Ми се сећамо тих догађаја, у цркви се чита такозваних 12 страсних јеванђеља – 12 делова Јеванђеља у којима се говори о догађајима Страсне недеље. Тог дана такође се сећамо срмти и погреба нашег Спасиоца. Постоји традиција да се на средину цркве износи плаштаница и да се њој клања, да се обавља литија са плаштаницом у знак сећања на то када су ученици и жене-мироносице носиле Христово тело са голоте ка гробу.

Између осталог, пред изношење, Плаштаница – погребни покров Спаситеља, богато се украшава цвећем. У неким црквама руске православне цркве то је посебно богослужено дејство. Украшавање Плаштанице је наша видљива жртва коју приносимо тог дана Исусу Христу, објашњава намесник Високо-Петровског ставропигијалног мушког манастира Москве игуман Петар Јермејев.

- Пред распеће Господа, како знамо из Светог Писма, блудница је помазала његове ноге миомирисном течношћу и обрисала их својом косом. То је изазвало негодовање многих апостола који су рекли да би било једноставније поделити новац који би могао да се добије од продаје миомирисног уља и самим тим добити благослов Божији. Али Господ је указао на то да га овим својим гестом ова благочестива по срцу жена, приносећи покајање у својим поступцима, припрема за погреб. Када ми украшавамо Плаштаницу, постоји још и таква традиција да се миомирисно уље излива на крај плаштанице. У том тренутку се сећамо између осталог и ове жене која је помазала његове ноге. Као и свих оних који су Му својим напорима послужили у дане земаљског живота.

Цвеће за украшавање може да буде разно. Али, претежно беле боје. У црквеној хришћанској традицији бела боја није само боја жалости, већ и чистоће, непорочности, као и Господских празника. Најчешће се користе руже, љиљани, хризантеме, каранфили.

У неким православним земљама света, на пример у Србији, Бугарској и на Кипру, Велики Петак је нерадан дан. Ове године, између осталог, православни верници који живе у католичким земљама имали су среће. Зато што се Страсна седмица и Ускрс код хришћана обележава истог дана, традиционалне предускршње слободне дане православни хришћани такође користе да се боље и потпуније припреме за велику радост – Светло Христово Ускрснуће.

Милена Фаустова,

 



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА