BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Јакутији се тражи пали метеорит

18.04.2014. год.


Научници јакутског Института за космофизичка истраживања и аерономију траже пали метеорит. Почетком марта становници насељених места у Виљујском рејону у Јакутији су видели јарку експлозију на небу. По саопштењу Роскосмоса тог дана није вршено никакво лансирање ракета. Стручњаци су уверени да је Земљанима у госте дошао још један у низу небеских пројектила.

После разговора с очивицима сарадници Института су одредили трајекторију кретања небеског тела. Пошто се осим блеска чуо и звук претпоставили су да је болид долетео до површине Земље и кренули су у потрагу за њим. Прво су хеликоптером надлетали зону у којој се претпоставља да је болид пао, рекао је за „Глас Русије“ шеф лабораторије за оптику атмосфере Института за космофизичка истраживања и аерономију „Шафер“ Семјон Николашкин.

- Засад нисмо нашли метеорит. Летели смо хеликоптером и тражили – нема никаквих оштећења. По правилу, мали болиди експлодирају и потпуно сагоревају у атмосфери. Ако нађемо неке трагове у виду прашине и крхотина, то ће бити велико достигнуће.

Димензије болида који је пао по прелиминарним проценама износе око метар или нешто мало више. Представник катедре за оптику атмосфере Института за космофизичка истраживања и аерономију нема сумње у то да је у питању стварни објекат, а не оптичка појава.

- Имамо видеоснимак. На њему се види да се тело кретало одређеном трајекторијом. Претпоставља се да је то био камени астероид, по нашим прорачунима, експлодирао је на висини од око 20 километара. Могао је да се распадне, а неки делови су могли пасти на земљу.

Научници не намеравају да обуставе трагање. У најскорије време ће се упутити на место на којем се претпоставља да је болид пао, па ће метеорит тражити на земљи. Треба да стигну да обаве експедицију док још има снега: кад се истопи, трагови ће нестати и биће тешко било шта пронаћи:

- Нисмо ни очекивали да ћемо наћи неки већи комад. Чак и од чељабинског метеорита је пронађена крхотина величине око пола метра. А наш метеорит је мањи, зато очекујемо само ситне фрагменте, испод снега се они не могу наћи из хеликоптера.

Стручњаци имају шансе, тим пре што се и годину дана касније у Чељабинску и даље могу наћи делови метеорита који је пао 15. фебруара 2013. године. Сасвим недавно је испод слоја глине уз помоћ ехолога пронађен велики фрагмент: у пречнику има око два метра, а тежак је око једне тоне. У октобру прошле године из језера Чебаркуљ је извађена крхотина тешка око 650 кг. А укупна маса метеорита „Чељабинск“ по проценама астронома износила је 11.000 тона. На Земљу је пала много мања количина – од 4 до 6 тона.

Јелена Ковачић,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА