BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Американци у Авганистану: Мисија неизводива

Американци у Авганистану: Мисија неизводива
04.04.2014. год.


Упад Американаца у Авганистан био је реакција на терористички акт 11. септембра. Ипак кампања која је започела као блицкриг ускоро се претворила у дуготрајни рат уз коришћење партизанских метода од стране противника.

При томе САД нису успеле да га добију. Напротив, ситуација у Авганистану годинама је постајала смао гора, а проблеме због хаоса који влада у тој земљи осећају и државе које немају са њим заједничке границе.

Према мојој наредби оружане снаге САД нанеле су ударе камповима за припрему терориста који припадају организацији Ал-Каида, као и војним објектима покрета Талибан у Авганистану – таквим речима се Џорџ Буш млађи обратио нацији, проглашавајући почетак авганистанске кампање. Интервенција америчких група у Авганистану била је реакција на терористички акт 11. септембра. Првобитни циљ САД било је кажњавање Талибана за њихову подршку међународних теририста. И овај циљ достигнут је у најкраћем року. Већ 13. новембра 2001. године талибани су предали Кабул, а 7. децембра пао је последњи град под њиховом контролом Кандагар. Ипак није постигнута коначна победа над Талибаном. Напротив, временом талибанима је пошло за руком да обнове своје снаге. У међувремену ствари у Авганистану су све горе стајале, каже шеф сектора за спољну и унутрашњу политику САД Института за међународну економију и односе Фјодор Војтиловски:

- За оно време када је вођена операција Међународних снага за подршку безбености у Авганистану – прво под руководством САД, затим под окриљем НАТО-а, ситуација у самом Авганистану и суседним земљама, пре свега у Пакистану и на такозваној Тероторији племна, врло снажно се променила и дестабилизовала. Принципијалних побољшања у поређењу са оним стањем које је било за време талибана не само да није било, већ се чак може говорити о погоршању ситауције са ташке гледишта међународне безбедности.

Данас територија на граници Авганистана и Пакистана и даље је место где се налазе кампови за тренинг терориста. Обуку у њима пролазе не само локални радикали, већ и џихадисти родом из западних земаља. При томе званичне валсти које подржавају САД не контролишу многе авганистанске провинције. А обични авганистански грађани су људи на стране војнике зато што за време њихових операција редовно гину цивили. И то је само почетак навођења проблема који су се појавили после америчке интервенције, каже експерт Центра за проучавање савременог Авганистана Дмитриј Верхотуров.

- Негативних последица је много. Прво што пада у очи то је нагли скок производње наркотика. По правилу пореди се са 1999. годином, када су талибани скоро сасвим ликвидирали производњу опијата. Али ја више волим да поредим са обичним нивоом узгајања опијума, карактеристичног за ову земљу. Актуални обим наркопроизводње је негде 2,5 пута виши од тог обичног нивоа. Тачније последица упада Американаца у Авганистан био је развој производње наркотика.

Индикативно је да чак са актуалним авганистанским председником Вашингтон није могао да успостави добре односе. И то иако се Хамид Карзај налази до данас на власти умногоме захваљујући америчкој подршци. Ипак, када је ствар дошла до склапања соразума који омогућава САД да сачувају војно присуство у Авганистану после 2014. године, Карзај је одбио да потпише тај документ. Барак Обама је раздражен припретио не само да ће да прекине пружање годишње финансијске помоћи Кабулу од 4 милијарде долара, већ и да ће повући читав контигент из Авганистана, оставивши Карзаја самог са талибанима. Мада ове претње на Карзаја нису оставиле утисак. И сада Вашингтону остаје само да се нада да ће лидер који дође на чело Авганистана после предстојећих председничких избора бити попустљивији.

Григориј Миленин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/The U.S. Army/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА