BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Азијско тржиште руске авионске индустрије

Азијско тржиште руске авионске индустрије
26.03.2014. год.


Руска авионска индустрија намерава да освоји азијско тржиште. О амбициозним плановима Уједињене авиокомпаније саопштио је њен председник Михаил Погосјан: планира се да се произведе до 600 ловаца пете генерације Т-50.

Испитивања Т-50 потврђују високе карактеристике летелице. 2016. године започиње серијска производња ових авиона за Ратно ваздухопловство Русије. Паралено се ради на пројектовању авиона на бази Т-50 за Индију. Маркетолози такође потврђују високу конкурентност авиона Суперџет на тржишту цивилних авиона Југоисточне Азије.

Доминирање ловаца Сухој Су-27 и Су-30 на платформи Т-10 на светском тржишту полако се завршава. Очигледно је да ће продаје још бити: последња варијанта Т-10 ловац Су-35 управо излази на тржиште, и извозни потенцијал Су-30 још није исцрпљен. Нису искључене ни испоруке у иностранство авиона Су-32 – извозне варијанте бомбардера Су-34. При томе перспектива је очекивани излазак на тржиште бојевих авиона пете генерације на новој платформи КБ Сухој, Т-50 ПАК ФА (перспективни авијациони комплекс фронташке авијације), између осталог индијске варијанте ове летелице FGFA (Fifth generation fighter aircraft).



Пуштање у серију ловаца пете генерације за ратно ваздухопловство Русије очкује се већ 2016. године, за ратно ваздухопловство Индије FGFA до 2020. Прве извозне испоруке трећим земљама, осим Русије и Индије, могуће су већ у првој половини 20-их година 21. века, тачније током 5-8 година после пуштања у серијску производњу. Ради поређења, МиГ-29 је кренуо у извоз 4 године после покретања серијске произвдње (1982-1986, први страни наручилац била је Индија). Су-27 за 8 година (1984-1992, први наручилац била је Кина).

Поред Индије која планира да купи 150 летелица нове генерације, купци авиона на бази Т-50 могу да постану Бразил, Алжир, Малезија и неке друге регионалне државе, које располажу довољним средствима за модернизацију свог ратног ваздухопловства. Цена Т-50 тешко да ће бити мања од сто милиона долара за јединицу.

Ипак треба схватити да ће масовни извоз Т-50 бити најраније у другој половини 20-их година, а пре тога главни приход ће доносити извоз авиона који се већ производе серијски. Осим Су-30, 35 и можда Су-34 то су школско-борбени Јак-130 и усавршене варијанте ловаца МиГ-29, између осталог МиГ-35. Ипак обим ових испорука ће највероватније бити мањи него у претходних 10 година – до увођења у експлоатацију Т-50.

Развијена ваздухопловна индустрија обавезно подразумева не само војни, већ и цивилни правац. Шта више, после наглог пада обима производње бојевих авиона 90-их година и бурног раста цивилног превоза продаја цивилних авиона почела је да доноси индустрији главни приход. У вези са тим посебне наде се полажу у два главна цивилна пројекта руске авионске индустрије: регионални лајнер SSJ-100, пуштен у серијску производњу 2010. године, и перспективни средњемагистрални МС-21, чија производња треба да започне 2017. године.

Успех ових пројеката зависи од њихове популаризације на спољним тржиштима – унутрашње тржиште Русије, нажалост, није толико велико да осигура потребне обиме куповине. Сада највећи купац SSJ-100 ван граница Русије је мексичка авиокомпанија Интерџет, којој је већ испоручено 5 авиона тог типа. Укупно она претпоставља куповину 20 авиона овог типа са опцијом од још 10 летелица.

Осим тога, SSJ-100 се експлоатише у Југоисточној Азији и наредних месеци ће се појавити у Северној Африци. 2014-15. године биће кључне за програм: израда статистике од стране првих купаца омогућиће осталим да донесу одлуку поводом овог авиона. За сада нова руска летелица показује добре резултате, превазилазећи главне конкуренте по основним техничким и економским показатељима. то омогућава да се рачуна на увећање обима извоза после 2015. године.

Илија Крамник,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/Vitaly V. Kuzmin/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА