BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Севернокорејски танкер као предтавник распада Либије

Севернокорејски танкер као предтавник распада Либије
25.03.2014. год.


Танкер Морнинг Глори који су у Средоземном мору заузели маринци САД, нема државну припадност и отели су га пирати. Такву изјаву дао је Пентагон, саопштава канал АВС. Раније је брод који је пловио под заставом Северне Кореје био усидрен у највећем либијском фантом терминалу Ес-Сидру, који се налази под контролом локалних устаника.

Касније су централне власти земље покушале да га задрже у мору, мада, искористивши временске услове, танкер је побегао од њих у међународне воде. У међувремену Пјонгјанг је изјавио да му танкер више не припада.

У току операције задржавања која је била изведена на молбу власти Либије и Кипра, нико није пострадао. Између осталог, судбина три Либијца који су тобоже отели танкер неизвесна је.

Изгледа да се ова прича приближава крају. Али може се претпоставити да ће иза ње уследити друге, пошто конфликт око заузмања нафтних терминала на истоку Либије од стране наоружаних побуњеника и даље постоји. И то није једини конфликт у актуелној Либији, самтра политиколог, стручњак за Либију Али Шундуб:

- У насталој ситауцији на први план избија питање федерализације Либије. Киренаика, по мишљењу многих аналитичара, постепено постаје слична ирачком Курдистану у погледу питања законитости или незаконитости извоза нафте. Регион који се сматра престоницом либијске револуције претпостављао је да треба да има привилегије у погледу власти и распореда прихода од продаје нафте. Протекле три године су показале да се Киренаика нашла у још горем положају него за време Моамера Гадафија.

Локалне власти су почеле да раде на промени стања. Логична је била реакција руководства у Триполију. Оно је иступило са критиком дејстава источног региона и позвала је владу САД да се умешају у ситуацију око танкера. У сваком случају питање нафте у Киренаици одавно је изашло ван оквира либијских граница.

Танкер под заставом Северне Кореје је својеврсна међународна порука да су поједине земље спремне да купују либијску нафту не само од званичних власти. Обама је на то реаговао заузимање брода. Према мишљењу експерта,

Неће се тиме завршити. Ових дана племена Киренаике су размотрила ситуацију око извоза нафте и упутила властима у Триполију ноту. Ако власти не зауставе кретање војске ка терминалима, Киренаика ће опозвати своје представнике из Општег националног конгреса (парламента). Индикативно је што су састанку присуствовала племена која насељавају између осталог територије Либије и Египта. Тачније, питање либијске нафте постепено привлачи све више учесника. То је посебно актуелно у контексту продубљивања саудијско-катарских противречности.

У таквим условима крајње је тешко очувати јединство земље, сматра заменик председника руског Комитета солидарности са народима Либије и Сирије Израел Шамир:

- Либија се постепено распада на три историјска региона: Триполитанију, Кренаику и Фецан. Овај процес ће бити врло тешко зауставити. Упоредо са тим, промене тешко да ће имати крвави карактер, у сваком случају не као за време НАТО интервенције са десетинама хиљада погинулих. Сада ни запад, ни исток, ни југ Либије немају праву војску. Све се ограничава слабо организованим четама. Оне ће вероватно учествовати у оружаним сукобима, али правог рата неће бити. У том контексту власти региона ће размењивати узајамне прекоре, бојкотовати поједине манифестације, неће признавати једни друге.

Распад земље још може да се заустави. И рецепт је више пута предлагала Русија: почети потпуни национални дијалог са укључивањем свих либијских политичких снага. Између осталог, сада овај савет не журе да послушају ни у Либији, ни ван њених граница.

Андреј Антиков,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА