BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Министарство одбране РФ: повратак на далеке обале

Министарство одбране РФ: повратак на далеке обале
17.03.2014. год.


Министарство одбране РФ планира да прошири руско војно присуство у низу региона света, изјавио је министар одбране Сергеј Шојгу.

Воде се преговори о стварању војних база у државама Југоисточне Азије и Централне Америке. О циљевима и перспективама таквог проширења, између осталог у оквиру међународне борбе против пиратерије за Глас Руси је говоре експерти.

Сада се преговори воде са низом земаља, између осталог са Вијетнамом, Кубом, Венецуелом, Никарагвом, Сејшелским острвима и Сингапуром, изјавио је ових дана министар одбране Сергеј Шојгу. Истина, треба прецизирати да није било речи о отварању у иностранству војних база у њиховом стандардном поимању. Војни ресор Русије више је заинтересован за постојање пунктова за подршку наше ратне морнарице и даљње авијације у удаљеним регионима, изјавио је за Глас Русије руководилац редакције војних новости ИТАР-ТАСС Виктор Литовкин:

- Руски бродови и подморнице данас се налазе у Светском мору – у Атлантику, Индијском и Тихом океану. У Средоземном мору изводе се операције чувања и одвожења сиријског оружја. У Аденском заливу они се боре против пирата. Практично изнад читавог света лете авиони даљње авијације. Они треба негде да се пуне. Бродови такође треба да попуњавају своје резерве воде, горива, а посаде да се одмарају. Не само ми желимо да имамо базе у иностранству. САД имају око 80 база где држе не само позадинске стручњаке, већ и читаве контигенте оружаних снага. Ми не планирамо да размештамо велике контигенте далеко ван граница Русије.

Постојање великих војних контигената Русије у далеким областима данас није политички сврсисходно, нити економски оправдано. Са друге стране, размештање у разним тачкама Светског мора база за материјално-техничку подршку може да повећа ефикасност међународне сарадње наше земље у борби против пиратерије, сматра војни експерт РИА Новости Константин Богданов.

- Договори са групом земаља о коришћењу могућности њихове лучке инфраструктуре за упловљавање и пуњење наших бродова заиста могу да поједноставе маневар снагама између руских база на територији Русије и њиховог налажења у региону решавања задатака борбе против пиратерије, између осталог у региону Рога Африке. Ако нам Сингапур и Сејшелска острва пруже такву могућност, то је поједноставити планирање операција пребацивања снага Тихоокеанске флоте.

Најперспективнијим са тачке гледишта експерата је данас повратак руских војника у вијетнамску базу Камран. У новембру прошле године председници Русије и Вијетнама већ су потписали споразум о отварању заједничког сервисног и ремонтног пункта за подморнице. Осим тога у Камрану делује међународни аеродром, који у случају потребе може да прими авионе руског ратног ваздухопловства, између осталог и даљњу авијацију.

Григориј Миленин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције

Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном


Блок предвођен САД понаша се као да је наступила „ратна психоза“, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто

Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА