BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сумњива перспектива Грузије у НАТО-у

14.03.2014. год.


На јесен, НАТО ће поново широм отворити своја врата за Грузију. По мишљењу експерата, то неће донети никакву корист ни Бриселу, ни Тбилисију, а ни Северном Кавказу у целини.

Током самита НАТО који је заказан за септембар, Грузији ће највероватније бити представљен Акциони план за чланство у савезу (АПЧ). Експерти повезују неочекивану ревност, са ситуацијом у Украјини. Алијанса је спремна на одлучније деловање, иако и раније није претерано скромно наступала у Источној Европи.

Шансе да буду услишене све молбе Тбилисија су веома велике. О овоме сада говоре они чланови НАТО који су раније позивали да се не пожурује. У међувремену, мора се рећи- пут у НАТО је дуг и трновит. Ако се заиста иде званичним путем и испуњавају сви захтеви, овај пут може трајати и по неколико година. Али, ако је баш неопходно, онда и свега неколико месеци.

Мишљење низа експерата је да су сви разговори о пријему Грузије у НАТО ништа више него игра „на мишиће“, контрапропаганда позицији Русије у односу на Крим. Убрзање процеса ступања Грузије у НАТО додаће Тбилисију проблема. А садашња ситуација у Украјини показује да је укључивање Грузије у редове НАТО постало несмотрен корак за организацију. Зато су државе обавезне да делују веома пажљиво и прагматично.

Иако, парадокс је позивање Тбилисија од стране Брисела, да поново размотри своју позицију у Абхазији и Јужној Осетији. Говори заменик директора Института САД и Канаде, председник Фонда подршке војним реформама Павел Золотарјов:

- Ове изјаве су видимо, наставак оне линије, коју су покушали да реализују 2007/2008.године када су Грузију и Украјину активно гурали у НАТО. Августовски догађаји из 2008.године су нас натерали да направимо паузу у овом процесу. Али то је пауза. Зато сада САД од овог циља неће да одустане. И развој ситуације у Украјини је доказ томе. Украјину у целини не могу да повуку у НАТО, неће успети. Крим ће одмах отићи. Али, како би утицали на ситуацију, повели су разговор о чланству Грузије у НАТО. Овај је корак политички прорачунат.Као прво, нисам сигуран да грузијске власти ово заиста желе. Као друго, при пријему у НАТО, Тбислиси је принуђен да изјави да нема територијалне проблеме и да одустане од било каквих претензија на Абхазију и Јужну Осетију. А то је мало вероватно. У противном, пут у НАТО је затворен.

Тешко да ће се ступање Грузије у НАТО допасти Русији. Најпре због додатне војне напетости на њеним јужним границама. Ипак, експерти не виде повод за зазбринутост. Русија је довољно јака да не гаји комплексе овим поводом. Како је говорио Цезар: спокојство војника требало би да улије страх противнику. Москва се држи те мудрости.

Серегј Дуз,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА