BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Обама Јацењуку: „Обећавам да ћу обећати“

14.03.2014. год.


САД немају намеру да прихвате резултате референдума о статусу Крима и да укажу садашњим властима у Кијеву подршку у обезбеђивању територијалне целовитости Украјине - изјавио је Барак Обама током сусрета у Вашингтону са украјинским премијером Арсенијем Јацењуком.

У исто време ресорни комитет Сената САД је одобрио нацрт закона о увођењу санкција против Русије, али и увођења финансијске помоћи Кијеву. Како ће се ова одлука Американца одразити на ситуацију у Украјини и утицати на односе Русије и Запада, одговори следе у коментарима експерата.

Изјаве Обаме поводом ситуације у Украјини је, не више од заједничког печата америчке спољне политике. Истина, да своја обећања поткрепи и реалним дејством, Обама са савезницима тешко да може, рекао је у програму „Гласа Русије“ заменик директора Центра за изучавање Украјине и Белорусије на МГУ- Богдан Безпаљко:

- Вашингтон је принуђен да даје овакве изјаве обзиром да у стварности, ништа осим тога, он не може да понуди овој новој превратничкој влади у Кијеву. Сада се разматра сума у износу једне милијарде долара у смислу помоћи, коју не би требало назвати озбиљном. Украјини је најмање потребно бар 5 милијарди како би изашла из економксе кризе. Ову суму нико не може да омогући: ни САД, ни ЕУ која помиње помоћ од 11 милијарди али у периоду до 2020.године.

Друга је ствар што без САД неће моћи да се одржи константна напетост у Украјини и посебно у регионима који се граниче са Русијом. Безпаљко наставља:

- Вероватно ће они обучавати такозвану националну гарду, коју ће формирати од чланова „Десног сектора“. То је балкански сценарио, који смо могли да видимо током деведесетих година. А конфликт ће носити полускривени карактер. Проруске активисте ће елиминисати, при томе максимално тихо, неприметно, како не би било медијске кампање на супротној страни....

Осим тога, украјиснка криза погодује Америци како би максимално дискредитовала Русију на међународној сцени, а то ће чинити потпиривањем међунационалних конфликата, сматра виши научни сарадник Института руске историје РАН, Андреј Марчуков:

- У интересима САД је да Русију потисне у дубине Азије, да је одреже од Европе и да посеје стални конфликт дужином читаве границе. Такође желе да задају коначни удар Русији, раскол у руском свету и да посеју мржњу међу Русима и Украјинцима и да заправо заврше све процесе који су започели још распадом СССР. Зато стварање овог огња константне напетости и мржње међу Украјином и Русијом у потпуности одговара интересима САД.

Што се тиче санкција, којима прети Вашингтон, по мишљењу експерата, нема потребе да се преувеличава опасност коју оне могу донети. Робна размена између Русије и Америке и није тако велика, у сваком случају много је мање него са Европом. И чак ако САД покушавају да врше притисак на своје евроспке партнере, онда тешко да ће ови покушаји бити успешни- ЕУ, чија економија и тако пуца по шавовима, вероватно и саботирају економске санкције САД.

Григориј Миленин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА