BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Како је АНБ прозевала Крим

Како је АНБ прозевала Крим
12.03.2014. год.


Суперсила надзора прозевала је Крим. САД које захваљујући програмима АНБ за праћење контролишу светске лидере нису могле да схвате: Владимир Путин ће учинити све да не изгуби полуострво.

На чему је пала америчка обавештајна служба? – ово питање постављају западни експерти и медији. Анализирају непажњу Вашингтона и руски политиколози и стручњаци у области обавештајног рада.

Врховни савет Крима усвојио је у уторак Декларацију о независности и намери да уђе у састав Русије. Сада је остало да се дочека референдум 16. марта, и ако већина грађана Крима изразио вољу за такав развој догађаја, неопходна документа из Симферопоља ће бити упућена у Москву. Све треба да буде урађено брзо и без одуговлачења.

О реакцији нових кијевских власти може да се не говори – значајно је како ће реаговати САД. Амерички председник Обама сваког дана даје изјаве у духу „нећемо дозволити, угушићемо санкцијама“. Нису сви европски партнери са њим сагласни. Тим пре што се за многе појавило питање: а где је раније била свемогућа АНБ? САД, земља са најсавршенијим системом праћења и посматрања не зна шта се ради у преосталом свету, пише између осталог Микеле Зурлени у италијанском листу Панорама.

У излагању аутора чланка, 27. фебруара, неколико сати после формирања привремене владе у Криму, Владимир Путин је објавио изнанадну проверу бојеве готовости трупа. У маневре у близини западних руских граница укључено је 150 хиљада људи. Истог дана у Вашингтону републиканац Мајк Роџерс, представник Комитета за безбедност представничог дома, добија реферат из канцеларије АНБ. Његова суштина је: Путинова дејства су блеф. Наредног дана у Криму се појављује нова проруска власт, полувојне формације контролишу аеродроме, опкољавају украјинске војне базе. Путин игра на претицање. И Белој кући не остаје ништа друго него да јри за лидером Кремља који врши нагла дејства, сматра аутор чланка.

Пет дана касније Америка је поставила питање: затшо је влада САД била затекнута неспремна? Говори се о млакој политици Обаме према Путину, оптужује се америчка обавештајна служба, руководство агенција, чиновници и експерти. И мало ко памти да то није прва конфузија свемогућих специјалних служби, истиче директор Центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев.

Очигледно рачунало се да је то блеф. То што Русију не прихватају као равноправног партнера, веома се одразило на напоре обавештајних кругова САД. Преувеличавајући сопствене могућности у обавештајним средствима, САД су се нашле у таквој конфузији. Упогледу Русије било је очигледно потцењивање могућности Москве, неправилни прорачун ситуације. Руске специјалне службе су показале да умеју да раде у условима информационог рата и глобалног посматрања од стране САД.

Технолошки пробоји последњих година, опремање специјалних служби најсавременојом опремом имало је и нуспојаву. Амерички аналитичари су очигледно почели да заборављају основе рада обавештајне службе, потпуно се ослањајући на електронику, сматра председник конзорцијума Инфорус Андреј Масалович.

У пракси обавештајне службе низ година главни камен спотицања био је доступ примарним информацијама – прислушкивање разговора, пресретање електронских саопштења, доступ базама података, скривено посматрање. И када су се појавиле техничке могућности да се ови задаци реше, наступила је еуфорија. Појавио се огроман слој података и пропуштена је друга компонента – рад са великим базама. Тачније аналитичка обрада. А задатак обавештајца није да каже једноставно ко је шта рекао, већ да да општу анализу: шта се дешава, куда се креће и како може да утиче на наша дејства. И ова аналитика је сада у многим правцима попустила.

Владимир Путин не разматра своју стратегију мобилним телефоном, не чини то на Фејсбуку или на Твитеру, каже бивши агент Ције, аутор књиге о чланака о Ленглију Боб Бајер. Стара Ција би покушала да нађе информатора у руководству војног апарата Кремља. Али то су била друга времена. Сасвим је очигледно да дигитални програм праћења у датом случају испоставио се бескорисним, уверен је Бајер. Запад, почевши своју операцију смене украјинске власти изненада је пронашао да Путин има контраодговор. И накакве представе о томе чиме ће се тај одговор завршити. То је неуспех аналитичког крила: добивши неограничени приступ информацијама, специјалне службе САД нису постале свемогуће.

Игор Силецки,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова

Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


За разлику од Запада, Москва никада неће „укинути“ ниједну страну културу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА