BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД намеравају да „приволе“ Грузију у НАТО

26.02.2014. год.


Светски медији, политички и јавни кругови заузети су разматрањем драматичних догађаја у Украјини. Истовремено, сазнаје америчка штама, САД намеравају да искористе гужву и да заузму одлучнији став поводом увлачења Грузије у НАТО.

Такав сценарио ће само заоштрити ситуацију на Кавказу и односе Русије са алијансом, уверени су експерти. Ипак Вашингтон у геополитичком заносу и жељи да контролише важан део постсовјетског простора одавно не слуша овакве аргументе.

Идеолошки напад на Тбилиси врши се у најмање два правца. Са једне стране европски стратези у овкиру програма Источно партнерство покушавају да укључе Грузију у такозване европске вредности, без пружања било каквих реалних повластица и права. Једини циљ ове политике је коначно одвајање грузијске државе од Русије и максимално ширење свог утицала у региону. Са друге, Вашингтон активизира покушаје да увуче Грузију у Северноатлантску алијансу. Резултате сличних напора 2008. године већ је у пуној мери осетило на себи становништво Јужне Осетије, подвргавши се жестоком нападу грузијских војника, обучених и наоружаних уз непосредно учешће НАТО-а.

Украјински догађаји у вези са тим повољна су позадина за овакав посао. Сва пажња активног дела међународне заједнице концентрисана је на даљу судбину Украјине, и у таквим условима другим геополитичким пројектима се може бавити без сувишне, непотребне буке. Тим пре што је грузијске власти умесно заплашити украјинским сценаријем и изјавити: само са нама биће све мирно и тихо.

У писму државног секретару САД Џону Керију које је недавно потписало неколико десетина парламентараца из демократске и републиканске партије, указује се да су САД и њихови савезници достигли критичну тачку у којој је неопходно гарантовати значај и виталност НАТО-а убудуће. Једна од таквих гаранција управо јесте чланство Грузије, као и Украјине у алијанси. Шта више, Барак Обама и његови штићеници већ много пута су у званичним документима фиксирали ове задатке, подсетио је политиколог Владимир Козин.

- Врата остају отворена, изјављивало се на свим последњим самитима. И поводом догађаја у Украјини појављује се посебна узнемиреност: јер тамо су на власт дошле националистичке снаге. Политика Вашингтона ће довести до компликације односа Русије са САД, Грузијом и Украјином, ако оне постану пуноправне чланице НАТО-а. Пракса пријема других држава које су раније улазиле у састав СССР или Варшавског блока, показала је да оне потпуно мењају војне и војно-техничке планове. Почиње талас антируских појава. Пред нашим границама се изводе масовни маневри. У целини атмосфера односа Русије и НАТО-а, као и нових чланица алијансе, крајње се погоршава.

При томе не може да се не истакне да се простор алијансе већ осетно приближио територији РФ. Без обзира на вишеструка уверавања да Запад не планира да се шири на рачун руских интереса. Ту, како се каже, један пишемо, два памтимо. А можда и целих десет. Јер снаге опште намене, противракетна средства и тактичко нуклеарно оружје управо су онај ресурс који се појавио код НАТО-а на територији нових земаља чланица. Што се тиче Грузије, она у том контексту неће бити изузетак. У писму парламентараца између осталог стоји конкретан позив државном секретару САД да се заложи да се Грузији на редовном самиту НАТО-а већ у септембру ове године пружи акциони план за њено прируживање војном блоку. Вероватно ће у том плану бити и тачка о појави америчких противракетних срестава на грузијској територији. Ево шта је тим поводом рекао главни уредник информационо-аналитичког издања Геополитика Леонид Савин.

- Ступање Грузије у НАТО несумњиво ће приблизити границама Русије размештање страних база. То ће се врло негативно одразити на стабилност и безбедност региона у целини, пошто Јермениј апланира да ступи у Царински, затим у Евроазијски савез и размештање у близини НАТО специјалних одреда и технике омогућиће им да контролишу територију. Уз то у саставу НАТО-а Грузија ће опет покушати да врати Абхазију и Јужну Осетију у своју државу.

Јасно је да Русија треба некако да реагује на далекосежне планове западних политичара. А они су заинтересовани пре свега за то да Москва предузме неке непромишљене кораке како на Кавказу, тако и у Украјини. то ће дати основе за покушај да се Руска Федерација дискредитује на међународном нивоуу. Између осталог, како је показала историја са Сиријом, Москва је у стању да води осмишљену и што је најважније врло ефективну геополитичку игру.

Иљја Харламов,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА