BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Врховна рада Украјине почиње да мења Устав

Врховна рада Украјине почиње да мења Устав
18.02.2014. год.


Очекујући почетак рада парламента Украјине на измени Устава, активисти мајдана који су прешли, по сопственим речима, у мирну офанзиву, у уторак ујутру су кренули у колони у страну Врховне раде како би подржали усвајање Устава у редакцији из 2004. године. Они иду под заставама три опозиционе партије: Баткившчине, УДАРА и Свободе. Истина, њихови лидери не могу да се похвале таквим јединством.

До сада није усаглашен ни регистрован ни један од 4 нацрта новог Устава. Без обзира на то што представници опозиције захтевају хитна дејства, резматрање може да се отегне. Јер сценарио заједничког рада са властима у њихове планове изгледа није улазио, каже заменик директора Центра за украинистику и белорусистику Московског државног универзитета Богдан Беспаљко.

- Они су хтели да истакну низ захтева које би власт одбила да испуни, после чега је мирно могла да се уклони та власт као тиранска, корумпирана и слично. У датој ситауцији опозицији је потребна просто власт, није важно у каквој републици: председничко-парламентарној или парламентарно-председничкој. Сва ова питања требало је да се решавају на референдуму. Али овај референдум би показао раскол украјинског друштва. Ако то буде показано, поставиће се питање федерализације.

Док посланици покушавају да нађу излаз из политичке кризе, украјинска економија и даље слаби. Прилив страних инвестиција се успорава, курс гривне пада, рејтинзи обавеза у страној валути падају. У тој ситауцији једина финансијска подршка потиче из Русије.

У децембру прошле године Москва и Кијев су се договорили да ће Русија купити украјинске еврооблигације у вредности од 15 милијарди долара. На данашњи дан Украјина је добила пети део ове суме. Нови договор који ће донети земљи још две милијарде треба да буде уакључен ове недеље. То ће помоћи да се Украјина спасе од банркотства, сматра генерални директор Центра за проучавање постсовјетског простора Алексеј Власов.

- Русија пружа битну помоћ украјинској економији која се налази у тешком стању. Не мислим да је то политички корак од стране руског руководства, то је заиста реални покушај да се бар некако помогне да се нађе излази из економског ћорсокака продубљеног мајданом, у којем се сада налази Украјина.

У међувремену опозиција обећава својим присталицама да ће добити материјалну помоћ ЕУ. Јуче је одржан састанак лидера Баткившчине Арсенија Јацењука и председника странке УДАР Виталија Кличка са канцеларом Немачке Ангелом Меркел. Према речима опозиционара, Меркелова је изразила уверење да је ЕУ заинтересована за политичку и економску стабилност Украјине. Истина, о конкретној помоћи земљи за сада нема речи. ЕУ једноставно сада нема за то средстава.

И по свему судећи нико не планира да улаже у украјинску економију у случају да она потпише споразум о асоцијацији са ЕУ. Шта више, за рачун новог тржишта за пласман евроспке земље планирају да побољшају своје материјално стање. Истина, при томе обећавају корист не само Украјини, већ и Русији. Европски комесар Кетрин Ештон изјавила је да земље Царинског савеза само добијају од тесних веза са ЕУ. А придруживање Украјине Евроазијском економском савезу, како је изјавио председник Европског парламента Мартин Шулц, ометаће формирање зоне слободне трговине. Тако Европа покушава да ограничи Украјини избор. Исто тако поступају и САД. Треба се макар сетити разматрања кандидатура за нову украјинску владу у Стејтдепартменту и захтева да се прекину сва дејства против учесника недавних нереда и да се хитно приступи формирању вишепартијске техничке владе. Како је изјавио представник МИП Русије Александар Лукашевич, САД, прикривајући се позивима да се не омета слободан избор народа Украјине, у пракси покушавају да наметну западни вектор њеног развоја као једини исправни, диктирајући властима суверене земље како то треба да раде.

Марија Баљабина,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА