BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дан државности Србије: У Москви, са пријатељима

Дан државности Србије: У Москви, са пријатељима
17.02.2014. год.


Свечани пријем поводом Дана државности Србије одржан је у амбасади Србије у Москви 14. фебруара. Треба рећи да су србски пријеми чувени по гостопримљивости и срдачности. Зато је на њима увек много гостију: људи долазе не само да стегну руку амбасадору и испију чашу вина, већ и зато да погледају нову изложбу фотографија које се у амбасади одржавају редовно, да чују спрске певаче и музичаре, коначно, једноставно да разговарају једни са другима.

Дајемо реч амбасадору Републике Србије Славенку Терзићу:

- Искрено говорећи, ја сам одушевљен тиме што је тако много света дошло данас. Веома се радујемо увек што у амбасади Србије има много људи. Стално желимо да развијамо наше односе. Трудимо се да сарађујемо и са државним органима, и са медијима, и са културним установама, са дипломатским корпусом. Зато сматрам да Дан државности Републике Србије ми обележавамо врло добро и врло весело.

Међу присутнима је било много познатих личности, на пример руководилац Центра за проучавање савремене балканске кризе Института за славистику РАН Јелена Гускова.

- Сећам се ових вечери још 70-их, 80-их, 90-их година. Врло је важно било 90-их изразити своју љубав према Југославији која се распадала и подршку Русије макар на тај начин. Данас се сваки пријем претвара у празник пријатељства. Овде можете да видите и политичаре, и војску, могу се видети и научници. И мени се чини да сваки пут када долазимо овде обавезно желимо да покажемо свој однос према Србији, према њеном народу. И гледам да је сваке године све више људи. А то значи да је на нама будћност.

За низ гостију који су дошли на прославу Дана независности Србија је постала део живота, као за руског политичара, директора Института за земље ЗНД Константина Затулина.

- Са Србијом много тога везује Русију и мене између осталог. Под руководством Јелене Гускове и Константина Никифорова покушали смо да помогнемо србском народу у разним етапама наше најновије историје. Али имали смо јаке противнике који су тежили да нас омету у оном што смо хтели да постигнемо. Зато је Србија данас у неодређеном положају, мада, у ствари, осећања србског народа су очигледна према руском народу и руског према србском. Али постоји, како у таквим случајевима говоре, геополитичка реалност и распоред који не да тим осећањима у пуној мери да тријумфују у државној политици.

Сергеј Бабурин, угледни руски политичар, признао је да на пријемове у амбасаду Србије он иде већ "хиљаду" година и осећа се као код куће.

- Сви овде искрено честитамо амбасадору и свим нашим србским пријатељима и кажемо: Држите се! И Србији и Русији је днас тешко. Ми смо на линији ватре. Реч је о очувању наших народа, наших цивилизација. Србија је превладала много искушења и издржала много, као и Русија. И гајим тајну наду да је остао један мали напор и све ће бити добро.

Константин Никифоров, директор Института за славистику такође је чести гост у србској амбасади. Он је скренуо пажњу на једну особеност која може да буде врло важна за развој руско-србских односа.

- Вероватно већ 40 година долазим у ову амбасаду, када је она била још амбасада Југославије. Имају добру традицију, за разлику од нас, када историчаре шаљу као амбасадоре. А код нас је амбасадор дипломата углавном. Постоји шала да дипломата од каријере мисли само о својој каријери. Научници имају мало другачији прилаз. Они шире виде ситуацију, познају земљу. На пример, актуелни амбасадор Славенко Терзић је професионални историчар који се бави између осталог и историјом Русије. Мени се чини да је врло важно када човек долази знајући куда иде. Рецимо, свима нам је познато да је чувени Иво Андрић, једини југословенски нобеловац, био низ година амбасадор у Немачкој. У Совјетском Савезу је био Чингиз Ајтматов, он је постао амбасадор... Са друге стране погледајте, дипломате по нечему личе на војнике. Њима одређују какву линију да воде, они у границама свог талента, умећа, ову линију спроводе. Али није им својствено да рађају идеје, генеришу их. То раде други. А дипломате треба да их развијају. И управо филозофи, писци, могу да пруже широко виђење тих идеја.

Уз све речено треба додати да је овог пута прослава Дана државности имала и важну економску компоненту. Гости су позвани на изложбу Експо-Русија Србија која ће бити одржана у Београду од 5. до 8. марта ове године. И радио Глас Русије информациони је партнер ове манифестације.

Вера Жердева,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА