BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјински парламент ће покушати да нађе излаз из кризе

Украјински парламент ће покушати да нађе излаз из кризе
15.02.2014. год.


Данас Врховна рада Украјине планира да предузме нови покушај за излазак из кризе. Како се очекује, на саветовању које ће бити одржано у кабинету председника парламента Владимира Рибака, лидери фракција треба да одреде дневни ред за наредну недељу. Разматрање уставне реформе у оквиру радне групе, планирано за ову недељу, није одржано због неслагања унутар опозиције, али сада, изгледа, она је спремна да изради јединствени став.

За данас у Врховној ради Украјине је планирано заседање на којем ће лидери фракција покушати да усагласе дневни ред за предстојећу недељу. Како се очекује, у центру пажње ће бити питања о повратку устава из 2004. године и формирању новог министарског кабинета. Али парламентарци за сада нису спремни на компромисе. Странка УДАР изјављује да неће заузимати никакве дужности у актуалној влади, а регионалци одбијају да гласају за именоване кандидаторе за премијера у име опозиције. Коментарише доктор политичких наука Сергеј Черњаховски.

- Мислим да ће сада у центру пажње бити питање владе и формата ко у принципу може да постане шеф владе. Али региони су одредили свој став полазећи од тога да је предлог Јацењуку изгубио актуалност када он није дао пристанак у назначеном року. И нико од представника опозиције не може да добије подршку Партије региона.

Али изгледа опозиција је ипак решила да уједини напоре и да изради заједнички акциони план. Арсениј Јацењук после разматрања ситуације са Јулијом Тимошенко, повукао је захтев хитног ограничавања председничких овлашћења и концентрисао се на повратак старог устава, што захтева и странка УДАР. Али могуће да такве акције Јацењука само су очигледни пристанак, сматра Сергеј Черњаховски.

- Јацењук може да искористи варијанту општег гласања, како би на тај начин искључио чак унутар опозиције питање подршке позицији УДАР-а. И затим они се разилазе углавном не у самој идеју, већ у томе ко треба да има више овлашћења. Приоритет има парламент или влада – формално и једно и друго може да улази у модел претходног устава, ако влада делује у пару са парламентом, а не са предсеником.

Истина, за сада опозиција није припремила ни један од нацрта измена устава. Ради тога представници опозиције прво треба да достигну сагласност у кључним потањима, истиче потпредседник Центра за стратешке комуникације Дмитриј Абзалов.

- Опозициони врхови ће изнети нацрт само ако добију подршку већине. Не у Ради, већ у коалицији. Сумњам да ће Тјагњибок кренути на то. Зато у скорије време нацрт закона може да не буде усаглашен. И предлагаће га већ поједини фактори. Мада, упринципу, крајем наредне недеље могу да буду одржани преговори о заједничким коалиционим дејствима. Највероватније Кличко и Јацењук ће ово питање покренути.

Данас су ситуацију у Украјини размотрили за време званичног састанка шеф дипломатије Русије Сергеј Лавров и министар иностраних послова Немачке Франк-Валтер Штајнмајер. Сергеј Лавров негативно је оценио активност европских политичара у Украјини и изнео став Русије по том питању.

- Избор треба на начини украјински народ. Ми га нисмо терали да бира неку страну. Наши европски партнери кажу: треба дати Украјини могућност да направи слободан избор у користе европске интеграције. Тако да када говирмо о слободи избора, треба бити поштен и својим поступцима не наметати избор под изговором његове слободе.

Данас ће ситуација у Украјини бити предмет разматрања и на заседању Парламентарне скупштине ОЕБС-а. А за сада је дискусија у украјинском парламенту зашла у ћорсокак, а активисти мајдана планирају да у недељу одрже ново народно веће.

Марија Баљабина,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА