BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Цене падају и повећавају привлачност злата

Цене падају и повећавају привлачност злата
14.02.2014. год.


Русија је постала трећи највећи светски произвођач злата, престигавши САД . На другом месту je Аустралија. Првенство, седму годину узастопно држи Кина .

То повећање је више од 12 одсто више него пре годину дана, а стручњаци га, пре свега виде у вези са развојем ресурсне базе. Овај развој је поче о у периоду највиших цена злата: 2011 / 2012 године оно је за унц у (31,1 грама) коштало 1900 долара.

Председник Савеза произвођача злата из Русије Сергеј Кашуби амбивалентан је према резултатима прошле године :

2013. година у погледу раста производње је била изузетно успешна, а у погледу просечне цене злата - веома тешка . У почетку, планови за 2012 . годину, били су засновани на веома високој просечној цени злата - 1640 долара по унци. А када је 2013 дошло до пада цена, дисперзија производње већ је била веома велика . Дакле, одржан је рекорд. Предвидели смо да ћемо доћи на треће место у свету, али нисмо очекивали такав помак - ми смо веома близу Аустралије, која је на другом месту.

Резултат је да су руски произвођачи много тога произвели што је довело до тога да су кредити били отплаћени на време, а да су очувана и радна места. Али, тако није било са свима. Неки инострани произвођачи су због оштрог пада цена имали проблеме. Крупни рудници у Чилеу, Перуу, ЈАР су затворени, због нерентабилности.

Оптимисти ипак са надом гледају пре свега пут Азије. Тамо се са падом светких цена жутог метала, јавио прави бум потржње. Индија и Кина уз своју производњу, куповале су и полуге из Европе и Северне Америке. Ова тенденција је за експерте већ означила „велики прекрет у токовима злата“ ка Азији. Постоји мишљење да је управо ова тенденција зауставила пад цена злата на светским берзама. Други разлог је то да су светске залихе све мање. Током последњих неколико деценија у свету није било отворено ни једно велико налазиште:

- Током последњих 20 година, дошло је до драматичног пада просечног садражаја злата у руди у новооткивеним налазиштима. Већ је ниво од грама на тону постао општеприхваћен у свету у том смислу. Руда је врло сиромашна.

То значи да у дугорочној перспективи, тржиште очекује пад потражње и као последица јавиће се раст цене злата. А то ће опет довести до тога да ће злато, као и раније, остати поуздано средство финансијских улога.

Јелена Коваленко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА