BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Панцир ће поуздано заштитити небо Арктика

12.02.2014. год.


Ускоро арктичка верзија противавионско-топовског комплекса Панцир биће послата на Новосибирска острва, где је Русија обновила војно присуство. За рад на Арктику се прави специјална варијанта хеликоптера Ми-8, у којој ће бити кориштене технологије са космичких бродова.

Акциони план Министарства одбране предвиђа обнову аеродрома за базирање разних типова ваздухопловне технике на Арктику. Наравно, сви аеродроми имају потребу за ефикасном ПВО. То је ваздухопловна база Темп на Новосибирским острвима која може да прими авионе свих типова, као и аеродроми на архипелазима Нова Земља и земља Франца Јосифа, истиче војни експерт, главни уредник листа Арсенал Отаџбине Виктор Мураховски:

-Оне ће се налазити у ланцу у арктичкој зони. Комплекс блиског дејства Панцир-С1 и његова модернизована верзија Панцир-СМ, која се сада разрађује, намењени су за противваздушну одбрану стационарних објеката. Наравно, аеродроми спадају међу такве објекте.

Комплекс има у наоружању противавионске дириговане ракете и аутоматске топове. Панцир може ефикасно да се бори како против пилотираних средстава ваздушног напада, тако и против беспилотне авијације, хеликоптера и крстарећих ракета. А такође да уништава неке видове високопрецизног оружја, као што су дириговане ракете ваздух-земља. Јачање средстава ПВО на рачун тако снажног комплекса само је један од корака у развоју војне инфраструктуре Арктика. Све што предузима Русија пажљиво прате друге земељ арктичког региона које јачају овде своју војну активност, подвлачи Виктор Мураховски:

- То је остено по акцијама које изводе САД. Оне одавно користе Арктик као место лоцирања својих ударних снага, између осталог подморница, стратешке авијације. Преко атлантског региона планиране су путање балистичких ракета, између осталог са нуклеарним наоружањем. Неке земље НАТО-а као што је Норвешка, такође покрећу војну активност у том региону. Редовно се дешавају инциденти са руским рибарским бродовима који се снагама обалске страже Норвешке приморавају да уђу у луке контроле.

На Арктику активно делује Канада која је чланица НАТО-а. Она има тамо средства за ваздушни напад и патролну авијацију. У суштини ове државе изражавају незадовољство што се Русија враћа на своје позиције. Сада Русија ствара систем контроле ситауције у арктичком региону. Ради тога су потребна авијациона, поморска и радиолокациона средства.

Коришћење комплекса као што је Панцир омогућава да се осигура непосредна противваздушна одбрана објеката. Истовремено, како би се контролисала стретешка и оперативно-стратешка средства – интерконтиненталне балистичке ракете, балистичке ракете подморница, потребан је ефикасан систем упозоравања на ракетни напад. Русија до 2020. године планира да постави више од 10 нових станица за упозоравање на ракенти напад. То ће омогућити да се потпуно покрију арктички и други правци где су до сада били пропусти у систему контроле. Русија ће такође наставити да увећава космичку групацију у коју улазе сателити за упозоравање на ракетни напад и сателити контроле ситауције на земљи, на мору и у ваздуху.

Олег Нехај,

 



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА