BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Алпско грање на европску ватру

Алпско грање на европску ватру
12.02.2014. год.
„Ма нек се носи та ЕУ!“


Прошле недеље, 9. фебруара, на општем референдуму поводом ограничења миграције већина швајцараца, мада и незначајна - 50,3%, изјаснила се за успостављање квота за имигранте који долазе у земљу да траже посао, између осталог из редова грађана ЕУ.

Швајцарска је рекла: „Ма нек се носи та ЕУ!“ Такав не баш политкоректан наслов одабрао је швајцарски Тагес Анцајгер уз коментар посвећен резултатима референдума. Тему наставља коментатор Гласа Русије Олег Севергин.

Правде ради да истакнемо да Швајцарска није члан ЕУ, али до сада између Брисела и Берна важили су споразуми о зони слободног кретања и трговине. Бојазни швајцараца, мада не свих, поводом најезде странаца могу у многоме да се разумеју. Експерти подсећају данас да је масовни прилив миграната започео после Другог светског рата. Тада су то истина били нискоквалификовани радници првенствено из земаља јужне Европе. До данас од 8 милиона становника Швајцарске скоро четвртину чине исељеници из других држава. У трагању за послом овде долази до 90% миграната, при томе 40% чине грађани ЕУ. Али сада су то по правилу квалификовани образовани стручњаци, углавном из локомотиве Европе – Немачке. Немци чине ипак већину такозваних пограничних једнодневаца који у Швајцарској имају сталан посао. Чиме су се културни и образовани суседи замерили домаћинима?

Иницијативу одржавања антимиграционог референдума дала је популистичка Швајцарска народна странка. Она предлаже да се ограничи слобода кретања људи, називајући одлуку донету тим поводом огромном грешком. Присталице ограничења тврде да због странаца у земљи пада ниво зараде, има мање доступних станова. Осим тога, пораст броја миграната, по њихвом тврђењу, негативно се одражава на стање здравства и образовања, на рад јавног саобраћаја.

Између осталог превага присталица ограничења миграције – 50,3%, у суштини је минимална. Јер скоро половина учесника референдума изјаснила се против иницијативе десних популиста. Посебно се то односи на франкофоне регионе и области где превладава немачки језик. Не слаже се са популистима ни посланик швајцарскго парламента из редова социјал-демократа Андреас Грос.

- Проблеми постоје, али регулисањем броја миграната они не могу да се реше. То ће довести до тога да висококвалификовани стручњаци једнсотавно престану да нам долазе, осежајући дискриминацију. А управо они, при томе у првом реду представници Немачке, веома су потребни Швајцарској.

Узимајући у обзир да половина швајцарског извоза иде у земље ЕУ, тешко је рећи ко ће имати више среће од одржавања референдума. На састанку шефова дипломатије 10. фебруара у Бриселу било је изјављено да у сваком случају ЕУ ће анализирати могуће последице дешавања за читав комплекс односа између ЕУ и Швајцарске.

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Eul_Mulot/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА