BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли je оправдан сухи закон у космосу?

09.02.2014. год.


Грађани Русије нису само први отишли у космос. Они су први тајно унели у космички брод алкохол – флашу коњака, коју су попили у орбити, не сачекавши да научници одлуче да ли треба да се алкохол укључи у конзумацију космонаута.

Дискусије "космос и алкохол" су вођене са обе стране океана малтене од самог почетка космичке ере. Већ се знало да лет и бестежинско стање изазивају код човека малаксалост, тромост, губитак апетита, имунитета и слабљење мишића. Бар један део тих симптома, претпостављало се, могао се сузбити помоћу алкохола, свакако, у разумним количинама, јер он није само стимулатор, већ и добављач енергије и микроелемената. Разумљиве су и негативне стране: када се човек опусти и притисне погрешно дугме, он може да испровоцира ванредно стање. Бојазан је победила, те су за космонауте из Совјетског Савеза и САД оставили сухи закон.

Питање његовог укидања је постављено на рубу 1960-70-их година, када су почели да граде орбиталне станице. 1971. године је лансиран Салут-1, после 2 године Скајлеб. Посаде су морале дуго остати у орбити, хранећи се неукусном "космичком" храном. Требало је нешто да би се комонаутима отворио апетит. Поново је почело да се говори о алкохолу.

1972. године будући командант једног Скајлеба јавно се изрекао да је у јеловник автронаута укључен херес. После тога је НАСА добила мноштво гневних писама, а лекари су уклонили вино из оброка астронаута Скајлеба. Иначе, то се десило много пре лансирања станице.

Како стоје ствари са алкохолом код руских космонаута? Формално је забрана била и остаје, мада је она била прекршена на различите начине. Главни уредник часописа «Новости космонаутике» Игор Маринин:

- Сматра се, и лекари то потврђују, да мала количина доброг алкохола доприноси побољшању расположења, укидању стресова, добром сну. Многи космонаути верују у то.

На "Мир" су носили тинктуру жењ-шења – она има јаки тонизирајући ефекат. Међутим, сазнало се да је испаравање жестоких пића опасно за опрему станице, - каже шеф оделења психологије Института медицинско-биолошких проблема РАН Јуриј Бубејев.

- Паре од алкохола шкоде систему регенерације ваздуха на станици. Било је неколико опасних ситуација, које су могле да проузрокују пожар. Чак и са алкохолном тинктуром на станици "Мир" су настајали проблеми.

Пожар на "Миру" се десио 1997. године, али није имао везе са тинктуром. Савладавши ватру, руско-америчка посада је дошла себи уз помоћ коњака. Тај моменат је снимио астронаут Џери Линенџер. Постоји и ранији случај. 1980. године ка станици Салут-6 је стигао брод Савез Т-2. При зближавању затајио је наутички систем, те је спој био изведен у ручном режиму. Страшну напетост од маневрисања, посада је смирила уз помоћ коњака, који је био унет у Сојуз у титанском канистеру. Њу су израдили у облику велике књиге са натписом Научни експерименти. Пре лансирања на Бајконуру главни конструктор је негодовао: Који су то експерименти? Зашто ништа не знам о томе? Њега су умирили, рекавши да је "тако потребно".

Најзад, недавни случај. Када је била при крају епоха шатлова, била су сведочанства да су астронаути улазили у брод припити. Вероватно су они сматрали да је једноставније унети алкохол "у себи" него "са собом". Што се тиче руских космонаута, када их питају о сухом закону, они кажу да закон и даље важи. При томе се насмеше.

Борис Павлишчев,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА