BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дигитална технологија против демократије

Дигитална технологија против демократије
08.02.2014. год.


Развој савремене дигиталне технологије носи опасност по демократију, изјавио је са страница немачке Франкфуртер Алгемајсне Цајтунг председник Европског парламента и кандидат за дужност будућег шефа Европске комисије у име социјал-демократа Мартин Шулц.

Почетком 2013. године Европском парламенту је био представљен пројекат обновљене директиве о заштити персоналних података. Између осталог, како се очекивало, посланици нису успели да донесу одлуку до краја године и решили су да је предају будућем саставу посланика који ће се појавити после мајских избора. Индикативно је да се све то дешавало у контексту скандала који још није утихнуо око електронске шпијунаже америчких специјалних служби обичних европљана, али и лидера земаља – између осталог немачког канцелара Ангеле Меркел. А сада су у штампу процуреле чињенице и о прислушкивању преговора бившег канцелара Немачке Герхарда Шредера, који је иступао, као што се зна, против интервенције САД у Ираку.

Али ипак против обновљене директиве су како „домаћи“ – због личне заинтересованости – тако и страни лобисти, пре свега из САД. На то је указао у разговору за Глас Русије руководилац немачког независносног Центра за заштиту података у федералној покрајини Шлезвинг-Холштајну Тило Вајхерт.

- Утицај лобиста је од почетка био изузетно јак. При томе, то су били не само Интернет-концерни, као што су Фејсбук, Гугл, Мајкрософт или Амазон. Постојао је притисак и од стране америчке администрације. Истина, после скандала око разобличења АНБ овај притисак је смањен, мада не баш сасвим.

Офанзиву међународних Интернет-концерна који извлаче профит из сакупљања података о укусима потенцијалних клијената великих трговинских фирми управо назива у поменутом чланку шеф Европском парламента Мартин Шулц претњом од „дигиталног тоталитаризма“ по демократију Европе. Када се ми као људска бића претварамо у скуп неких података, између осталог Шулц, то може да говори о појави новог архетипа човека – стакленог биргера-потрошача. Човек по његовим речима постаје само скуп рефлекса, биолошки зомби. Реч је у најмању руку о заштити фундаменталних вредности 21. века, о спречавању „постваривања“ људи, резимира шеф Европског парламента.

Водећи експерт Центра за ситуациону анализу Руске академије наука Сергеј Уткин скреће истовремено пажњу на неизбежност технолошког прогреса.

- Технологија напредује. Живимо већ у другом свету који се разликује од оног на који смо навикли у погледу ширења информационих технологија. И у многоме мораћемо да живимо са разумевањем чињенице да базични подаци о човеку постају, наравно, много достпунији. Да, овај процес ће бити прилично важан у унутрашњим дискусијама у ЕУ.

Да ли ће електронски формат постати заиста симбол тоталитаризма у Европи? Питање је господин Шулц у сваком случају поставио. Важно је ко ће бити у стању да на њега одговори.

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА