BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Интегрирајућа агенција ће управљати арктичким приобалним појасом

07.02.2014. год.


Русија форсира истраживања у приобалном појасу и експлоатацију нафте и гаса на Арктику. За ефикасно управљање пројектима извиђања, освајања и експлоатацију налазишта планирано је да се формира посебан ресор – национална интегрирајућа агенција. Такву иницијативу су изнели руски посланици.

Интересовање за арктички регион је у последње време у порасту. Глобално загревање и топљење леда отворило је приступ богатствима Арктика и новим могућностима за њихов транспорт. То је тога вредно. Арктичке ризнице крију милијарде тона нафте и билионе кубних метара гаса. Арктичка нафта и гас из Русије могу да одиграју важну улогу у светским испорукама наредних деценија, изјавио је председник комитета Државне думе за енергетику Иван Грачов.

- Сигуран сам да ће потражња за нафтом и гасом расти и никакав гас из шкриљаца неће укинути потражњу за нашим класичним енергентима. Никакве велике револуције гаса из шркиљаца, тачније јефтиног гаса, ни у Европи, ни у другим земљама неће бити. То значи да ће приобални појас морати да се експлоатише. А резерве арктичке нафте и гаса су значајне – до 100 милијарди тона у нафтном еквиваленту.

Тренутно за реализацију пројеката у приобалном појасу у Русији одговарају различити ресори, а центра који координише њихову делатност нема, истичу експерти. Нова агенција треба да контролише читав ланац – од истраживања налазишта до изградње инфраструктуре и непосредне експлоатације бушотина. Данас су руске компаније Росњефт и Гаспром укупно добиле лиценце за експлоатацију око 30 налазишта, који укупно покривају 80% резерви нафте и гаса руског приобалног појаса у Арктику. Једном речи, Русија је већ приступила реализацији великих пројеката у мору. Крајем прошле године корпорација Гаспром је почела индустријску експлоатацију нафте и гаса на Приразломном налазишту у Печорском мору. Пројекат Приразломнаја је невиђен – први пут у свету експлоатација нафте у арктичком приобалном појасу се врши са стационарне платформе. Ни једна земља ништа слично на арктичким ширинама није градила. Уз то платформа Приразломнаја одговара најстрожим захтевима безбедности и може да издржи максимално ледено оптерећење. При томе цена нафте и гаса испоставила се много нижа од прогнозиране, подвукао је заменик директора за науку Института за проблеме нафте и гаса РАН Василиј Богојављенски.

- 30 долара за барел – то је добра цена за арктички пројекат. Тако се он испоставио сасвим рентабилним. А ако се поставе мањи цевоводи који ће спојити налазишта у мору са магистралним цевоводима, пројекат ће економски постати још исплативији.

Ове године започет је велики програм социјално-економског развоја територије руског Арктика који је влада утврдила прошле јесени. Планирано је да се изграде нове и модернизују већ постојеће луке дуж трасе Северног морског пута, као и да се направи јединствена саобраћајна, телекомуникациона и енергетска мрежа.

Лада Коротун,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Си Ђинпинг је боравио у државној посети Србији 7. и 8. маја


Неки републиканци се наводно надају да ће одвратити међународни суд од издавања налога за хапшење израелског руководства


Израел се снажно противи том плану упркос подршци многих светских сила, укључујући САД

Истражитељи имају јасну представу ко стоји иза масакра у Крокус сити холу, изјавио је руководилац руске безбедносне агенције


Ауторски текст председника Народне Републике Кине Си Ђинпинга за „Политику”


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА