BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Рубини прети Украјини

Рубини прети Украјини
06.02.2014. год.


Амерички економиста Нуриел Рубини, познат по својим апокалиптичким прогнозама, „обрадовао“ је међународну економију новом причом страве и ужаса. Он је уврен да наредних година не треба очекивати побољшање глобалне економске ситуације.

Рубини посебно издваја десет држава чије ствари наредних година, како он сматра, стајаће све горе и горе. Прва је „крхка петорка“ – Индија, Индонезија, Бразил, Турска у ЈАР. Али економска позиција дате петорке ипак изгледа прилично јако због саме моћи држава. А са другом крхком петорком – Аргентином, Венецуелом, Украјином, Мађарском и Тајландом, ствари стоје компликованије.

Али да почнемо од тога да, како је објаснио за Глас Русије руководилац одељења за међународна тржишта капитала ИМЕМО РАН Јаков Миркин, сличне прогнозе по одређењу имају релативан карактер:

- Економске прогнозе су увек врло релативне. Ми посматрамо како се у току једне године прогнозе чак водећих светских економских институција мењају неколико пута у зависности од конкретне економске коњуктуре.

Ипак проблем није само у релативности економских прогноза као таквих, већ и у њиховој чисто политичкој позадини. На пример, Аргентину и посебно Венецуелу западни политичари и економисти убрајају у групу ризика са завидном редовношћу између осталог због неслагања са спољнополитичким курсевима који се спроводе. Са Тајландом који преживљава последњих недеља унутарполитичку кризу такође је све јасно. А појава Мађарске и Украјине на Рубинијевом списку очигледно захтева критичку анализу.

Мађарска је 2013. показала упечатљиве економске успехе, изашавши из рецесије и спустивши инфлацију до рекордно ниског нивоа од 70-их година. И једно и друго рекло би се не сведочи о економској крхкости. Оно што заиста не могу да опросте Брисел и Вашингтон мађарској влади премијера Виктора Орбана јесте тежња да игра по сопственим економским правилима, која не одговарају пракси ЕУ и класичној неолибералној теорији. Међу одабраним мерама је ревидирање неповољних споразума са међународним инвеститорима и посредницима, контрола социјално значајних тарифа, ображање Суду ЕУ са жалбом на незаконито мешање Европске комисије у привредне спорове унутар земље. Овај суд је мађарска страна, да кажемо узгред, добила.

Још је индикативнија ситуација са Украјином. Крајем 2013. године ни Рубини ни ЕУ нису псотављали питање опасне крхкости украјинске економије. Напротив, прогласили су је спремном за потписивање споразума о асоцијацији и зони слободне трговине са ЕУ и наговештавали светле перспективе. Ипак одбијање председника земље Виктора Јануковича да потпише тражене папире довело је до моменталне замене плуса минусом.

У наредне две године Рубинијев реферат не оставља избор ни Мађарској, ни Украјини: они ће имати проблеме у случају да брзо пооштре буџетску и новчану политику, као и у случају да се не одлуче на то. А излаз се нуди овакав: долазак на власт стабилнијих и тржишно оријентисаних земаља. Говорећи отвореније – уклањање Орбана и Јануковича са власти.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА