BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Будућност минског рата у Источној Азији

Будућност минског рата у Источној Азији
05.02.2014. год.


Састав кинеске флоте попунио је први серијски миноловац нове генерације Чингчоу. Могуће да ће наредних снага миноловачке снаге бити једна од главних тачака напретка кинске флоте, пошто у условима надолазеће војне конкуреције у Источној Азији све већа пажња се поклања поморском минском оружју.

Масовна изградња миниловаца за кинеску флоту је престала 80-их година. До данас око половине снага кинеске миниловачке флоте чине застарели бродови типа 6610, кинеска варијанта совјетског послератног пројекта Т-43. Од краја 80-их мала серија миноловаца пројекта 082 градила се у разним модификацијама. Ови бродови су помало савременији од старих Т-43, али ни они не одговарају савременим захтевима. Осим тога, због малих размера могу да делују само у приобалним регионима. Броба против мина у заливима и код обала релативно удаљених острва неће бити за њих могућа.

Слабост миноловачких снага кинеске флоте била је везана за одсуство великих могућности извођења офанзивних поморских операција код вероватног противника у мору. У време конфронтације са СССР очекивао се углавном рат на копну. После нормализације односа са СССР и Русијом, Кина се није превише бринула о минској опасности. САД, могући противник у мору, нису поклањале озбиљну пажљу минском оружју до недавно.

Али сада се ситуација променила. Од 2011. године САД су увећале интензитет школских летова палубских ловаца F/А-18 за постављање мина. Истовремено су активирани тренинзи и рад на планирању коришћења у поморском минирању стратешких бомбардера В-52 и В-1 ратног ваздухопловства САД. Стратешки бомбардери су вероватно сада најефективнија платформа за реализацију масовног минирања. Низ високих официра америчке флоте и многи војни научници последњих година говорили су о сврсисходности обнове могућности постављања мина.

Економија савремене Кине веома зависи од увоза ресурса и извоза готове продукције. Ккао се развија Кина њена осетљивост у односу на могућу поморску блокаду и опасност кршења поморских комуникација расте. Кина је постигла неке резултате у повећању својих могућности у борби против ударних групација носача авиона, мада потенцијал њене флоте у области борбе против минске опасности и подморница остаје ограничен. Ефективне минске преграде постављене из ваздуха или скривено постављене са савремених дизел или нуклеарних подморница вероватног противника могу да изазову тешке последице по економију и моћ ранте морнарице Кине. Зато масовна модернизација кинеских миноловачких снага на рачун изградње нових бродова и хеликоптера ускоро ће бити неизбежна.

Василиј Кашин,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА