BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русини – за аутономију од Евромајдана

Русини – за аутономију од Евромајдана
04.02.2014. год.


Шеф друштвене организације Народна рада Подкарпатске Русије (НРПР) Николај Староста саопштио је да су се Русини Закарпатја обратили посланицима Врховне Раде и председнику Јануковичу са молбом да испуни захтеве референдума из 1991. године и пружи Закарпатју аутономију.

Може ли овакав корак бити додатни детонатор за распад Украјине или њену федерализацију? Свој поглед на проблем изнео је водећи стручњак Института за земље ЗНД Кирил Фролов.

- Сматрам захтеве Русина потпуно праведним. Русини се никада историјски нису одвајали од руског света. Још 1946. године они су се обратили Стаљину са молбом да их прими у састав Руске Федерације као аутономну или савезну републику. Али, била је донета одлука да се Закарпатска Украјина споји са Совјетском Украјином. Украјински комунисти на челу са Хрушчовом су их подвргли насилној украјинизацији. Ипак, независно од тога у саставу које државе су се Русини налазили – Мађарске, Аустроугарске или Чехословачке – родна тежња народа ка Русији остајала је. Духовни лидер Русина је данас борац за њихова права, протојереј Дмитриј Сидор, свештеник Московске патријаршије. Он је познат по томе што је заложио своју кућу и за добијена средства изградио у центру Ужгорода грандиозну цркву и мисионарски центар. А осудили су га за сепаратизам, за то што је тражио испуњење воље 72% становништва које се на референдуму 1991. године изјаснило за аутономију Подкарпатске Русије. Да ли ће аутономија пољуљати политичку ситуацију у региону? Напротив, само ће стабилизовати. Русини не желе да имају ништа заједничко са идејама Евромајдана.

Колико је данас, у моменту акутне кризе, реално да се оствари идеја аутономије Подкарпатске Русије? Шеф Кијевског центра за политичка истраживања и конфликтологију Михаил Погребински сматра:

- Русини не представљају регион у целини, већ само своју националну групу, и одавно траже аутономију. Не мислим да треба сматрати њихову иницијативу поводом за почетак раскола земље. Једноставно зато што је сада маловероватно усвајање захтева о аутономији. Мада, мотиви Русина су јасни. Они не желе да буду део региона који се контролише из Галиције, где цвета украјински национализам. Русине плаши да ће доћи на власти нацоналисти радикалног усмерења, они исти који их сматрају непријатељима Украјине. Са украјинским националистима за које је јунак Степан Бандера, Русини имају историјске противречности. Што се тиче права на аутномију, у принципу оно може да постане реално у новом Уставу. Тамо треба да буду фиксирана већа права не само региона, већ и националних мањина. Али за сада тога нема. Активност Русија објективно подстиче на промене државног уређења, нови Устав, пошто је актуални довео до таквих догађаја које данас са језом посматрамо.

Гајане Ханова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА