BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија и Кина сигнализирају Западу

Русија и Кина сигнализирају Западу
30.01.2014. год.


Кина и Русија јачају стратешко партнерство и сигнал изирају Западу из Средоземног мора. Тако руски стручњаци коментаришу геополитички значај првих у Средоземном мору руско-кинеских војних вежби. Кина, која се тамо налази на сталној основи, заједно са Русијом ће у већавати своје војно присуство, чиме ће се уравнотежити поморска снага НАТО-а.

Руска тешка атомска крстарица "Петар Велики" и кинески патролни брод "Анченг" изводе заједничке маневре и летове бродских хеликоптера. Вежбе се одржавају убрзо након што су ови бродови обезбедили сигуран утовар и пратњу првог дела сиријског хемијског оружја од луке Латакија до обале Италије, скреће пажњу директор Центра за истраживање јавне политике Владимир Јевсејев:

- У току је зближавање Русије и Кине. Доказ тога је предстојећа посета председника Кине Кси Ђинпинга за време отварања Олимпијских игара у Сочију. Учешће кинеског брода у уништавању хемијског оружја - корак је ка зближавању са Русијом. Сама чињеница војних вежби у Средоземном мору говори о жељи Кине да постане активнија на политичкој арени, јер раније никада није показивала отворени интерес за Средоземно море.

У 2013. години кинески бродови су упловљавали у Порт-Саид у Египту, Пиреј у Грчкој и Напуљ у Италији. У свим овим лукама, Кина има свој удео у власништву. При том, терминал у кинеском власништву у Напуљу се налази поред главне базе НАТО-а у Медитерану. Није случајно, да су заједничке вежбе Кине и Русије у региону изазвале нервозу на Западу. То је разумљиво, сматра први потпредседник Академије за геополитичке проблеме Константин Сивков:

- Кина се спрема да тамо остане присутна на трајној основи. Кина мора да има гаранције да се ресурси на Блиском истоку, пре свега енергетски, не нађу под строгом контролом Запада. Зато се Кина активно укорењује тамо . Она жели да има војно-политичку подршку за своје акције и тамо распоређује своју флоту. Кина има моћне модерне бродове који могу постати импресивна демонстрација кинеског присуства.

Своје геополитичке задатке у Средоземном мору, Кина ће решавати у партнерству са Русијом, сматра Константин Сивков:

- Борба за регион, посебно њен источни део, биће оштра. Зато, Русија и Кина се спремају да тамо граде своје групе . Ни Русија ни Кина нису у стању да појединачно створе довољно моћну групу која би се могла супротставити флоти НАТО. Међутим, заједно, оне могу решити овај проблем. Дакле, заједничке акције Русије и Кине - то је обострано корисна сарадња, која ће уравнотежити потенцијал НАТО и тамо створити балансирану групу поморских снага, способну да се одупре НАТО.

Тренутна војна вежба Русије и Кине у Медитерану - корак је даље у јачању сарадње њихових флота сматра Владимир Јевсејев:

- У принципу, то је курс у правцу стратешког партнерства. Он јача. Вероватно ће се повећати број бродова током вежби. То је свакако знак Западу. У току је притисак на Русију. Против ње се води информациони рат уочи Олимпијаде. Између Москве и Брисела је дошло, очигледно, до озбиљног неспоразума око Украјине. Све то гура Русију ка Кини. Нажалост, на Западу то слабо разумеју.

За ову годину, планиране су војне вежбе Русије и Кине на Пацифику као и копнене војне вежбе у оквиру ШОС. Могуће је да ће ратни бродови обе земље бити укључени у експорт нових партија сиријског хемијског оружја. Ова војна операција мора бити завршена до 5. фебруара.

Наталија Кашо,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА