BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нереди у Украјини ће убрзати процес преговора о Јужном току

Нереди у Украјини ће убрзати процес преговора о Јужном току
30.01.2014. год.


Испорукама руског гаса у Европу прете нереди у Украјини. Тамо је нагло порстао број претњи да ће бити миниране хидроцентрале и атомске централе од стране радикала. Министарство за енергетику је пребацило све енергетске објекте на специјални режим обезбеђења. Ризик осујећивања руског транзита мало је вероватан, али може да убрза преговоре о алтернативним гасним пројектима, између осталог о Јужном току.

У Украјини поводом нереда и претњи радикала да ће минирати енергетски систем земље уведен је ојачани режим обезбеђења нуклеарних објеката. При томе он ће трајати до краја марта 2014. године, тачније до краја грејне сезоне у земљи. Експерти се плаше да ће после претњи да ће бити миниране нуклеарне и хидроцентрале,  могу да се појаве покушаји паралисања система за транспорт гаса. Ради се о техничким особеностима украјинског система, сматра директор за међународне пројекте Института за националну стратегију Јуриј Солозобов.

- Украјински систем гасовода је уређен врло лукаво. Основна подземна складишта која снабдевају Европу скоро читаву зиму налазе се у рудницима соли Карпата. То је западни део Украјине, најрадикалнији, како се сада испоставило. Ако ови људи прете да ће минирати нуклеарне и хидроцентрале по читавој Украјини, постоји одређена опасност од блокирања или чак минирања система за транспорт гаса.

Тако обустава рада гасовода може да остави европљане без грејања, а за то ће морати да плаћа руски Гаспром, каже Јуриј Солозобов.

- У дугорочним уговорима Гаспрома постоји тачка која обавезује компанију да држи одређени ниво притиска гаса и непрекидно снабдевање горивом. Постоје одређена правила рада, али они не могу да премашују утврђени рок. У случају кршења уговора на Гаспром падају врло озбиљне санкције за сваки дан кашњења.

Између осталог минирање или заузимање гасовода ће се квалификовати као терористички акт и може да се сматра околношћу више силе у уговору Гаспрома са ЕУ. Највише ће у таквој ситауцији пострадати и тако скроман украјински буџет. Зато тешко да ће неко заиста заврнути славину, сматра директор аналитичког департмана компаније Алпари Александар Разувајев.

- Треба одлично схватити да ни једна од политичких снага у Украјини није заинтересована за прекидање транзита гаса. То је и новац, то је репутација пред Европом, и могући политички притисак у случају проблема, како од стране Европе, тако и од стране Русије. Зато проблема око транзита не треба да буде.

Ипак ризик осујећења транзита може да убрза процес преговора између Гаспрома и ЕУ о Јужном току. Реч је о укидању трећег енергетског пакета који забрањује руској компанији да поседује мреже за транспорт гаса и истовремено испоручује њима гас. Уз то политичка нестабилност у Украјини брине коначне потрошаче, који још памте хладну зиму 2009. године, када је Кијев прекинуо транзит гаса у Европу. Зато ће се ЕУ залагати за хитну изградњу алтерантивних маршрута. Део њих може већ да осигура украјински транзит, сматра Александар Разувајев.

- Наравно, Гаспром сада зависи од украјинског транзита, мада много мање него раније. Последњих година било је урађено неколико важних алтернативних маршрута. То је куповина Белтрансгаза, тачније то је транзит преко Белорусије. И наравно Северни ток. Не треба заборавити да постоји још гасовод преко дна Црног мора у Турску.

После покретања Јужног тока Русија може сасвим без транзитних земаља. Тачније испоруке ће бити независне, што значи ризик да европљани остану зими без грејања биће минималан.

Татјана Голованова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА