BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија и Русија заједно против фалсификовања историје

Србија и Русија заједно против фалсификовања историје
28.01.2014. год.


Председник Србије Томислав Николић је јуче поводом Међународног дана сећања на жртве Холокауста оптужио разне историчаре и светске медије који их подупиру, да покушавају пребацити на Србију кривицу за Први светски рат и направити ревизију Другог светског рата, што по његовим речима Србија неће дозволити. Иначе, са истим проблемом се сусреће и Русија, па се отуда поставља питање – коме је у интересу да жртве прогласи кривцима, а кривце жртвама, као и то – како се супротставити таквим злонамерним покушајима?

Подсетимо, Николић је још раније изјавио поводом предстојећег обележавања сто година од почетка Првог светског рата, како се дословно изразио - да ће Србију нaпaсти неки који мисле да је треба осудити због избијања тог рата, због чега је најавио да ће се Србија обратити Русији и другим савезницима да се достојно обележи тај датум. Недавно смо видели да је дошло и до конкретизације те најаве, када су председник Скупштине Србије Небојша Стефановић и амбасадор Русије Александар Чепурин разговарали о организовању заједничке манифестације Србије и Русије у Београду тим поводом.

А када је реч о покушајима да се фалсификују чињенице у вези Другог светског рата, и ту постоје стремљења да се и србској и руској страни одузме статус невиних жртава и величанствених победника, па се рецимо Србима на невероватан начин покушава пребацити одговорност за постојање нацистичког логора Старо Сајмиште, а било је и покушаја да се Русија на пример изједначи са Хитлеровом Немачком у одговорности за избијање Другог светског рата. Подсетимо се само резолуције Парламентарне скупштине ОЕБС-а, у којој су нацистички и совјетски режим стављени у исту раван, а самим тим су им доделили и подједнаку кривицу.

Међутим, када је реч о Русији, очигледно је да она нема намеру да дозволи такво грубо прекрајање историје, с обзиром да је у њој формирана Комисија за борбу против фалсификовања историје, са образложењем да покушаји фалсификовања постају «све јачи и агресивнији», а руски председник Путин је изјавио да је неопходно сачувати истину о Другом светском рату, истакавши да се не може дозволити некакво ново тумачење историје, па је поред тога још у недавном наступу изјавио да «имамо чиме да се поносимо, али се истовремено морамо чувати тенденциозних оцена разних историјских догађаја».

Наравно, није тешко проникнути у саму суштину – због чега постоје поменути разни западни покушаји да се преиначе ноторне чињенице и замене историјске улоге. Дакле, када се разгрну злонамерна и невешта тумачења о томе да је на пример Србија крива за Први светски рат или да наводно совјетска страна дели кривицу за Други светски рат са Хитлером, онда се види да се жртве описују као кривци, а антифашисти се покушавају представити као фашисти – зато да би следствено тој логици био дозвољен обрачун са њима.

Али ако је за утеху, из недавних изјава двојице председника се може приметити да су и Србија и Русија и те како свесне тог проблема, а то је већ довољан разлог да се поверује да неће проћи ревизија кључних историјских догађаја у 20. веку који се тичу светских ратова. Утолико више јер су управо Русија и Србија у њима поднеле колосалне жртве које се мере у милионима људи.

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

САД шаљу оружје у вредности од 400 милиона долара како би помогле Кијеву да задржи могући притисак Москве на Харков


Чекамо те на другој трци картинг шампионата!

делегација у ОЕБС-у Републике Азербејџан, Републике Белорусије, Републике Јерменије, Републике Казахстан, Киргиске Републике, Руске Федерације, Републике Србије, Републике Таџикистан, Туркменистана и Републике Узбекистан поводом 79. годишњице Победе над нацизмом у...


Западне земље „сањају“ о брисању Русије каква она сада постоји, изјавио је председник


Муниција је коришћена против насељених центара, изјавио је амерички председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА